II. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Ödül Töreni Gerçekleştirildi

II. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Ödül Töreni Gerçekleştirildi
08 Ekim 2018

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Çanakkale Valiliği himayelerinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen II. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’nin ödül töreni, ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kongre Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda yapılan galayla gerçekleştirildi.

120 ülkeden 2000’in üzerinde katılımın olduğu 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’nde finale kalan filmler 3 gün boyunca izlenip Perihan Savaş, Uğur İçbak, Semir Arslanyürek, Aytekin Can, Gökhan Tarkan Karaman ve Alexandra Tvetzkova’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Ünlü oyuncu Perihan Savaş’ın onur konuğu olarak katıldığı festivalde alanında uzman sinemacılarla söyleşiler, atölyeler ve paneller düzenlendi.

Vali Orhan Tavlı ve eşi, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkan Vekili Can Ergun, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ve eşi, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve eşi, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Alb. Emrullah Büyük ve eşinin yanı sıra öğrenciler ile vatandaşların da katıldığı tören; Batman’da teröre kurban verdiğimiz 8 şehidimiz için yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başladı.

3 Tenor müzik dinletisinin ardından ödül törenine geçildi. Açılış konuşmasını İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Festival Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal yaptı.

Film festivallerin şehirlerin önemli bir kültürel parçası olduğuna değinen Önal “Bu seneki festivalimizi 2018 Troya etkinlikleri kapsamında himayelerine alan, Çanakkale Valisi Sayın Orhan Tavlı’ya, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Sinema Genel Müdürlüğü, üniversitemizin değerli Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına teşekkür ediyoruz. Bizlere verilen destekler sayesinde 600’e yakın öğrenci için atölyelerin oluşmasını sağladı. Verilen destekler genç sinemacılarımızı yüreklendirdi.2000’i aşan filmi büyük bir titizlikle izleyen değerli jüri üyelerimize teşekkür ediyoruz. Verilen destekler neticesinde Çanakkaleliler 120 kısa filmle buluşmuş oldu. Bir kez daha huzurlarınızda film festivalimize katkı sağlayan, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmaya İtalya’dan Der Wolf Filmi ile katılan Benjamin Thum’a 3.lük ödülünü takdim eden Gelibolu Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir “Çanakkale’de Troya Yılı’nın bereketiyle güzel şeyler oluyor. Güzel insanlar bir araya geliyor, güzel işler ortaya çıkıyor. 120 ülkeden 2000’e yakın arkadaşımızın Türkiye’nin en batı ucunda kendi küçük ama ismi çok büyük olan Çanakkale’ye gelişi bizleri mutlu ediyor. Yarışmaya katılan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Naftalin filmi ile yarışmada 2. olan Furkan Daşbilek’e ödülünü takdim eden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer de Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olarak böyle güzel bir festivale ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu ifade ederek festivalin gerçekleşmesinde emeği olan tüm kurumlara teşekkür etti.

Rektör Acer; köklü bir tarihe sahip olan bir toplum olarak Anadolu’nun kadim medeniyeti Troya’ya da sahip çıktıklarını belirterek 2018’in Troya Yılı ilan edilişine katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vali Orhan Tavlı ve kentin milletvekillerine teşekkür etti.

Festivalde Hikayeci adlı filmiyle 1.lik ödülünü kazanan Anıl Gündoğan’a ödülünü takdim eden Vali Orhan Tavlı ise Çanakkale ruhunun doğduğu topraklara teşrifinden dolayı Perihan Savaş’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında “2018 Troya Yılı’nda bu yıl 2.si düzenlenen Truva Atı Kısa Film Festivaline 120 ülkeden 2000 sanatçı eserleriyle katıldılar. Bu filmlerin yapımında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, tören öncesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümü öğrencileriyle söyleşi gerçekleştiren ve festivalin jüri üyeliğini yapan ünlü oyuncu Perihan Savaş’a plaket takdim etti.

Tören, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir