İktisatçıydı, Yat İmalatçısı Oldu

İktisatçıydı, Yat İmalatçısı Oldu
06 Aralık 2011

Yıllarca üniversitede iktisat eğitimi alan ve ardından Almanya’da da 1 yıl aynı dalda eğitim gören Bursalı işadamı Mesut Özaltın, Çanakkale’de fiber yat ve tekne imalatı yapıyor.

Denize sevdalı olduğunu belirten Troya Marine firmasının sahibi Mesut Özaltın (63), “Ankara Üniversitesi İktisat bölümünden 1970 yılında mezun olduktan sonra 1 yıl Almanya’da bu dalda ayrıca eğitim gördüm. Ancak 1977’li yıllardan itibaren denize karşı büyük ilgi duymam sebebiyle iktisatçılık yerine denize yöneldim. O yıllarda İzmir’den satın aldığım ahşap tekne ile denize bağlandım. Denizcilik maceram da öyle başladı. Denizle uğraşırken fiber tekne konusuna merak sardım. Bursa’da da 2000 yılında bunun imalatına başladım. Çanakkale’de Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni kurulduğu 2008 yılında da Bursa’dan buraya geldim. O zamandan buyana burada fiber tekne ve yat imalatı yapıyorum” dedi.

Fiber tekne ve yat imalatının zor olmadığını da belirten Mesut Özaltın, “Fiber tekne yapımı çok kolay. Çünkü bunların kalıpları var. Bu kalıplara göre imalatı kısa sürede yapabiliyoruz. Örneğin küçük kayıkları 2 günde bitirirken, büyük yatların yapımı 3 ile 6 ay sürebiliyor” diye bilgi verdi.

Fiber tekne fiyatları hakkında da bilgi veren Mesut Özaltın, “Doların sürekli yükselmesi ve piyasanın durgun olması sebebiyle satışlarda önemli bir düşüş var. Biz halen geçen seneki fiyatlardan satış yapmaya çalışıyoruz. Halbuki geçen seneden buyana malzeme fiyatlarında yüzde 20 oranında bir artış oldu. Bizde 2,5 metreden 12,5 metreye kadar tekne var. Bin liradan 250 bin TL’ye kadar fiyatlar olabiliyor” dedi.

Şu ana kadar en büyük 12 metrelik yat imal ettiğini anlatan Özaltın, işyerinde ilk kez 15 metre uzunluğunda yeni bir yat imalatına başladığını ifade ederek, “Bunun planları ve kalıpları geldi. Şimdi bunu uygulamaya çalışıyorum. Bizim fiyatlarımız yurtdışına göre çok uygun olduğu için talep var. Ancak Türkiye’de maalesef denizcilik pek gelişmiş değil. Ama bence bu gelişecek. Bununda böyle olduğunu görüyoruz. Mesela 1977 yılında teknem varken Bursa’da Kurşunlu’daydım. Liman olmadığı için teknemi karşıda bulunan balıkçı barınağının olduğu Narlı’ya bırakıyordum. Şimdi günümüzde Narlı’dan Gemlik’e kadar birkaç tane, Gemlik’ten de Mudanya’ya kadar birkaç tane barınak var. Yani imkanlar çoğaldı. Denizcilik de çok yayılıyor. Bundan sonra da çok daha fazla yayılması gerekiyor. Şurada Çanakkale’de bile henüz her türlü imkanı olmasına rağmen, “Benim denize ulaşmaya vaktim yok” diyen işadamları var. Daha adam bir tekne alıp denize inmemiş. 15 metre uzunluğundaki bu yatı da ilk kez yapıyorum. Bu yatı kendime yapıyorum. Yaptıktan sonra da denize indireceğim” diye konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir