İl Genel Meclisinde Elektrik Polemiği

06 Eylül 2012

Çanakkale İl Genel Meclisi Eylül ayı 3. oturumunda komisyondan gelen kum ocağına trafo tesisi konusu meclis üyeleri arasında tartışma yarattı.

Bayramiç ilçesine bağlı Çavuşköy içme suyu yüksek gerilim enerji nakil hattından kum ocağı tesisi için 160 KVA trafo tesis etmek için bir şirket tarafından İl Genel Meclisinden gerekli izinlerin verilmesi talep edildi. Komisyon tarafından yerinde yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda hat katılım bedeli olan KDV hariç 5.446.00 TL’yi ödenmesine ve Bayramiç ilçesi Çavuşköy Köyü içmesuyu yüksek gerilim enerji nakil hattından faydalanması için şirkete muvafakat verilmesine oy birliği ile karar verdi. Komisyon raporunun okunmasının ardından söz alan CHP İl Genel Meclis Üyesi Halil Kaymak ilgili komisyon kararına tepki göstererek; “İl Genel Meclisi bir yanlışa ve sorumsuzluğa imza atıyor. Buna izin vererek binlerce dönüm arazinin yok olmasına, onlarca köprünün çökmesine, milyonlarca üretimin yok edilmesine izin verdiğimiz için komisyonun bu kararının bir daha gözden geçirmesini talep ediyorum” dedi.

“Konuyu farklı yerlere saptırmayalım”
Kaymak’ın konuşmasının ardından söz alan MHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili ve Komisyon Başkanı Halil Rüştü Akgün, komisyonda yer alan üç parti grubu üyelerinin imzasının olduğunu kaydederek; “Bizim buraya verdiğimiz ocak ruhsatı değil. Yetkimiz ve görevimiz olmamasına rağmen komisyon olarak buraya gidip inceledik. Çevreye zararı var mı diye baktık ve burada herhangi bir zarar görmedik. Ama bizden talep edilen İl Özel İdare tarafından daha önce kurulmuş olan elektrik hattından elektrik alınabilir mi alınamaz mı? Konu bu. İlgili yerler buraya zaten ruhsat vermiş. Bizden de elektrik talepleri var. Yani alınan kararları farklı yerlere saptırmamak gerekiyor” diye konuştu.

[Medya Hedef]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir