İl Genel Meclisi’nde Kömür Analizi Tartışması

İl Genel Meclisi’nde Kömür Analizi Tartışması
02 Ekim 2012

Çanakkale İl Genel Meclisi Ekim ayı birinci oturumu yapıldı. Oturum gündemine gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Hakkı Öztürk’ün konuşmaları damga vurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Hakkı Öztürk, cebinden 400 TL verip okul kömürleriyle ilgili yaptırdığı analiz sonuçlarını açıklarken Özel İdare yetkilileri ise ihaleyi alan firmanın yaptırdığı analiz sonuçları ile kendilerini savundu. Öztürk’ün yaptırdığı analizde okul kömürü 3396 kalori çıktı. Özel İdarenin elindeki raporda yer alan 6845 kalori ise İl Genel Meclisi üyelerini şaşkına çevirdi. Bu kalorideki kömüre kazan dayanmayacağı ifade edilirken 5151 ve 6640 kalori gibi analiz sonuçlarındaki değişkenlikler kafaları karıştırdı. Öztürk gündem dışı söz aldığı İl Genel Meclisinde geçen ayki oturumlarda gündeme getirdiği kömür ihalesi konusuna değinerek; “Kömür ihalesinde şartname açık. Diyor ki 4800 kalori artı eksi 200. Çanakkale’de geçen ay böyle bir kömürün olmadığını ifade ettim. Soma’dan alınıyorsa tamam. Eğer ithal kömür alınıyorsa yine tamam. Bunların ısı değeri budur ama Malkara Paşaköy’den kömür aldık diyorsanız bunun ısı değeri sizlerinkini tutmuyor. İnsan Kaynakları 3 tane kömürler ile ilgili analiz yaptırmış. Kilogram kalori 5151,kilogram kalori 6640, kilogram kalori 6845. Böyle bir kömür eğer bu Çanakkale’de çıkıyorsa bu Çanakkale’nin Sayın Başbakanımızın söylediği gibi uçmak değil Amerika’ya gidip yerleşmesi gerekiyordu” dedi.

“Ben de para verip analiz yaptırdım”
Öztürk kendisinin de okullara dağıtılan kömürlerden aldığı bir poşet ile analiz yaptırdığının altını çizerek; “Okullarımıza Paşaköy’den ihale yapılıyor. Kömür alınıyor. 400 TL. para yatırdım. Bende bir torba kömür aldım. Analizini yaptırdım. Şahidimde İsmail Doğan’dır. Çan Ziraat Bankasına parayı yatırdım. Benim yaptırdığım analizde de çıkan kalori ise 3396. Kükürt oranlarını da saymaya başlarsak içinden çıkamayız. O kadar kötü ki bu kömür bizim okullarımızda yakılıyor. Yine dikkatimi çeken bir şey oldu. Müftülüğümüze bir kamyon kömür inmiş. Gittim baktım ithal kömür. İthal kömür almış. Neden Paşaköy’den almamış müftülük. Merak ediyorum. Haklı değimliyim merak etmekte. Bu memlekette müftülük ithal kömür kullanacak benim okulumda 7 yaşında 8 yaşında çocuklar bu kükürtlü kömürü kullanacak ve çevreye zarar verecek” diye konuştu.

“Analizi kim yaptırdı”
İl Özel İdaresi İnsan Kaynaklarının analiz raporlarında çarpıcı durumların olduğuna da dikkat çeken Öztürk; “625 ton kömür alınıyor ama müftülükte ithal kömür yanıyor. Bizim okullarımızda Paşaköy’ün kömürü yanıyor. Benim analiz raporum şöyle. 21 Eylül tarihinde işletmemiz analiz laboratuarına göndermiş olduğunuz bir adet kömür numunesine ait analiz değerleri yazımız ekindedir. İnsan Kaynakları Müdürlüğünden aldığım yazıya bakıyorum. 12 Eylül tarihinde işletmemiz laboratuar servisine göndermiş olduğunuz 3 adet kömür numunesine ait analiz değerleri yazımız ekindedir diyor. Ekteki yazıda ne yazıyor. Numunenin alındığı yer Deryal Madencilik. Kim götürdü bu kömürleri buraya analiz yaptırmaya ben soruyorum. İnsan Kaynakları Müdürümü gitti. Bir görevlimi gönderdi. Yoksa Deryal Madencilik kendisi yaptırdı da mı bunu İl Özel İdaresine gönderdi. Ben merak ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bize gelen değerler bu”
Öztürk’ün konuşmasının ardından söz alan İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı ise muayene kabul komisyonunun 3 kişiden oluşmakta olduğunu belirterek; “Biri bizim personel diğer ikisi Milli Eğitim Müdürlüğü personeli. 2 ekibe ayırdık. Okula teslim edilen kömürlerden bizzat seçilen kömür torbaları getirildi. Şahit numuneleri elimizde. Bizzat ben başında durdum. 17 tane okuldan numune aldık. 3 gruba ayırdık. 3 analiz şeklinde gönderdik. Gelen sonuçlar bunlar” dedi.

Tartışmaların ardından meclis araştırma komisyonu ile birlikte merkezdeki il genel meclis üyelerinin katılımıyla araştırma yapılmasına oy birliği ile karar verildi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir