İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Alarslan’dan Turizm Potansiyeli Değerlendirmesi

11 Mart 2014

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özcan Alarslan, 2013 Yılı sonu ile 2014 yılı Çanakkale Turizminin gelişimi ve potansiyeli hakkında basın açıklamasında bulundu.

Alarslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Eşsiz güzellikte bir coğrafya üzerinde bulunan, insanlık tarihinden süzülüp gelen uygarlık mirasına sahip olan ilimiz, bu özelliklerini “Turizm” olgusu üzerinden zenginliğe dönüştürecek potansiyele sahiptir.
İlimiz iki kıta, iki deniz, iki körfez (Saroz Edremit) iki kıyı, iki ada (Bozcaada, Gökçeada), iki yarımada (Biga, Gelibolu), iki iklim, iki savaş (Çanakkale 1915 Muharebeleri, Troia Savaşı) ile bir dağ (kazdağları/ida) bir boğaz (Çanakkale Boğazı) gibi coğrafi ve kültürel varlıkları ile tarif edilmektedir.
Çanakkale Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü bu zenginlik ve çeşitliliği ilimizin tanıtımı ile ilgili her alanda bir fırsata dönüştürmektedir.
İlimizde 2013 yılı sonu itibariyle Turizm İşletme Belgeli 50 konaklama tesisi 5104 yatak kapasitesi, Belediye Belgeli 412 konaklama tesisi 14.168 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Toplam 462 konaklama tesisi 19272 yatak sayımız bulunmaktadır.
İlimize gelen yerli yabancı ziyaretçi sayısı 2013 yılı sonu olarak müze ve ören yerlerimize giriş yapılan bilet ve giriş sayısına göre toplam 553324 kişidir. Bu ziyaretçi girişinde en çok gezilen ören yeri, Troia ören yeridir. (Toplam 438.085 kişi) ilimizde gezilen yerler arasında Troia ören yeri başta olmak üzere Assos öre nyeri, Gülpınar Apollon Smintheion ören yeri, Ezine Dalyan Alexandreia Troas ören yeri, Kilitbahir Kalesi ile merkez de Arkeoloji Müzesini sayabilirim. Bunların dışında il merkezinde Çimenlik Kalesi ve Askeri Müze ziyaretleri, Aynalı Çarşı, Valiliğimiz karşısındaki Troia atı en çok ziyaret edilen yerlerdendir.
Eceabat’taki Şehitlik anıt ve kabirlerinin ziyaretçi sayısı Milli Park Müdürlüğünden alınan bilgiye göre 1,5 ve 2 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Şehitlik ziyaretinde turnike sisteminin olmaması nedeniyle kesin sayı verilememektedir. Ortalama ilimize 2,5 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi gelmektedir.
Konaklama tesislerindeki giriş ve gecelemelere bakıldığında turizm belgeli tesislerde geçmiş yıllara göre geceleme sayısında artış olduğu görülmektedir.
2012 yılı gecelemesi toplam 563.000 kişi iken 2013 yılı 617.394 kişiye çıkmıştır. 2015 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında ve sonrasında bu artış devam edecektir. İl merkezinde 5 yıldızlı bir otel yine Çan Belediyesinin 5 yıldızlı termal oteli, Biga Köşdere Termal Oteliyle turizm belgeli tesis sayısı ve yatak sayısı artacak, geceleme sayısında da artış sağlanacaktır. Yıllık bazda %1.4 olan geceleme süresi 1.5 güne hatta 2 güne çıkmış olacaktır.
Bakanlığımızın ilimizdeki yatırımları devam etmektedir.
29.05.2014 tarihinde Kilitbahir Kalesi restorasyonu 2014 Haziran ayında da Troia ören yeri çevre düzenlemesi tamamlanacaktır.
Yapım ve restorasyonları devam eden Troia Müzesi 23.09.2014’te, Anadolu Hamidiye Tabyası 09.04.2015’te, Çimenlik Kalesi 28.02.2015’te bitmiş olacaktır. Hasan Mevsuf Şehitliği çevre düzenleme çalışmaları, Assos ören yeri gezi parkuru düzenlemesi, Çanakkale kent merkezine bir savaş müzesi yapılması, yatırımlarımızın içinde olup 2015 yılı 100.yıl faaliyetlerine kadar yetiştirilmesi düşünülmektedir.
İlimizde yıllara sari olarak devam eden 8 kazımız bulunmaktadır.
Troia ören yeri kazısı, Assos kazısı, Apollon Smintheion kazısı, Alexandreia Troas kazısı, Biga Parion kazısı, Gökçeada Zeytinli, Bademli Höyük kazıları, Eceabat Maydos Kilisetepe Höyüğü kazısı olmak üzere.
Buralardan çıkan buluntular Çanakkale Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Kimi ören yerlerinde uygun bölümlerde ziyaretçilerin görmesi için sergi alanları oluşturulmuştur.
İlimiz sınırları içerisinde 109 adet arkeolojik doğal ve kentsel sit alanı bulunmaktadır. Gelibolu’daki Mevlevihane, Gazi Süleyman Paşa Camii ve Bolayır Gazi Süleyman Paşa Türbesi Vatan Şairimiz Namık KEMAL’in kabri, yine Çardak-Bolayır arasında Türklerin Rumeliye geçiş yaptığı Namazgah mevkii Osmanlı Dönemi eserleri olup ilimiz bu tarihi eserleriyle de iyi tanıtıldığı zaman yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında artış olacaktır.
Cittaslow markasını alan Gökçeada (İmroz), köyü olmayan ilçe merkezi, iskelesi ve kıyılarıyla Bozcaada (Tenedos), Ayvacık Assos Behramkale ve Kadırga Koyundaki (5) mavi bayraklı kıyılarımız, Karabiga mavi bayraklı (1) plajımız, Saroz körfezi denize girmeye gezmeye değer yerlerdir. Bol balık çeşitleriyle mezesiyle ve yöresel yemekleriyle damak tadına hitap etmekte, turizm açısından gezilip görülecek, kalınacak özellikleri taşımaktadır. Bize düşen bu güzellikleri korumak, tanıtmak, gelen ziyaretçilere misafirperverliğimizi göstermektir.
Bütün bu yatırımlar ve gelişmeler 2014 yılı ve sonrası için Çanakkale’nin turizm potansiyeline katkı sağlayacaktır. Bilgilerinize sunulur.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir