İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu 2. Toplantısı Yapıldı

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu 2. Toplantısı Yapıldı
18 Haziran 2015

Çanakkale’de eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ele alındığı İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı ikinci toplantısı 17 Haziran 2015 Çarşamba günü Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Birimi Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkan Vekili Özleyiş Çetin, 18 Mart Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İlke Evin Gencel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Murat Selçuk, Maarif Müfettişleri Başkanı Ömer Karabay, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Suat Özen, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı, Eceabat İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Turna, İl Genel Meclisi Üyeleri Hasan Gürbüz, Recep Cahit Özer, okul/kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim müdürü Zülküf Memiş; İl Milli Eğitim Danışma komisyonu birinci toplantısını 28 Ekim 2014 tarihinde yaptıklarını belirterek “Birinci toplantımızda görüştüğümüz konulardan yapabildiklerimizi ve yapamadıklarımızı değerlendireceğiz. Toplantının İl Milli Eğitimimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı; yıl boyunca yapılan çalışmalar hakkında komisyona bilgi verdi. Doğancı “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılını dolu dolu geçirdik. Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı nedeniyle bir çok etkinliğimiz oldu. Yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü kendi içinde de bir çok projeye imzamızı attık. Çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalmadık. Okullarımızda en güzel eğitim öğretim ortamlarını sağlamaya çalıştık. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Çanakkale İl Milli Eğitim olarak bir yılımıza baktığımızda 594 kurumda 72463 öğrenci 5055 öğretmen ile eğitim öğretim yılını tamamladık. İlkokul ve ortaokullarda derslik başına düşen öğrenci sayımız 20, genel ortaöğretimde 23, Mesleki ve Teknik Eğitimde 18 olarak gerçekleşti. Bu yıl Çanakkalemizde toplam 22 Anaokulu, 155 İlkokul, 95 Ortaokul, 72 ortaöğretim okulunda; 2793 öğrenci anaokullarında, 4345 öğrenci anasınıflarında, 24802 öğrenci ilkokullarda, 19860 öğrenci ortaokullarda 10043 öğrencimiz genel liselerde 8556 öğrencimiz meslek liselerinde, eğitim öğrenim görmüşlerdir. İlimiz genelinde 10 İmam Hatip Ortaokulu’nda 1374 öğrencimiz, 8 İmam Hatip Lisesi’nde 1556 öğrencimiz eğitim görmektedir. Çanakkale’de toplam 203 taşıma merkezi okulumuz bulunmaktadır. 108 temel eğitim, 71 ortaöğretim ve 24 özel eğitim okulu taşıma merkezi vardır. Temel eğitimde 7553, ortaöğretimde 4985, özel eğitimde 252 öğrencimiz taşınmaktadır. Özel eğitimde toplam öğrenci sayımız 416 dır. 5055 öğretmenimiz var demiştik. Branşlar bazında halen 743 öğretmen ihtiyacımız var. 493 öğretmenimiz ise norm fazlasıdır.” diyerek istatistiki verileri paylaştı.

Fatih Projesi, TEOG Sınavları, YGS ve LYS sınavları, depreme dayanıksızlığı nedeniyle yıkımı yapılan okul binaları ve güçlendirme çalışmaları yapılan okullar, yerel ve ulusal projeler, Tübitak Bilim Fuarları, teftiş ve denetim, bağımlılıkla mücadele eğitimleri, açıköğretim, hayatboyu öğrenme konularında komisyona açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı; “Merkez Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Kordon Hizmet Binası’nın yıkım ihalesi yapılmış, proje yapım işleri devam etmektedir. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’na okul binalarının hazır hale getirilebilmesi ve yaz döneminde onarım işlerinin tamamlanabilmesi için ihtiyaç durumuna göre İlçe Özel İdare Müdürlüğü hesaplarına ödenek aktarılmıştır.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş; temel eğitim kademesinde Türkiye genelinde yakalanan başarının, ortaöğretim kademesinde de sağlanması için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek komisyon üyelerinin bu konudaki görüş ve önerilerini aldı.

“Eğitim öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri” ile “Eğitim öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yöntemler hakkında öneriler” gündem maddeleri ile toplanan komisyon; öğrenciler başta olmak üzere üyelerin görüş ve önerilerinin alınmasıyla son buldu.

[canakkale.meb.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir