İlaç Yolsuzluğu Zanlıları Adliyeye Sevk Edildi

İlaç Yolsuzluğu Zanlıları Adliyeye Sevk Edildi
22 Nisan 2009

Çanakkale’de pazar sabahı il merkezinde düzenlenen operasyonda ilaç yolsuzluğu kapsamında gözaltına alınan 22’si bayan 42 zanlı adliyeye sevk edildi.

Gelen ihbarlar doğrultusunda çalışmalarına başlayan Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, daha önceden isimleri tespit edilen doktor, eczane ve ilaç mümessillerini yakın takibe almıştı. Savcılık kararı ile telefon görüşmeleri de 6 ay süre ile dinlenen doktor, eczacı, hastane çalışanı ve ilaç mümessillerine 19 Nisan Pazar sabahı operasyon düzenlenmiş; ev, işyeri ve araçlarında arama yapılmıştı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan, il merkezinde faaliyet gösteren 6 eczane sahibi, 2’si devlet hastanesinde, 1’i sağlık ocağında, 1’i de özel hastanede görevli 4 doktor ile eczane ve hastane çalışanlarının yanı sıra ilaç mümessillerin de aralarında bulunduğu 42 kişi, 3 gün süren sorgulamanın ardından öğle saatlerinde “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “haksız kazanç elde etmek”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “usulsüz reçete yazımı” iddiasıyla Çanakkale Adliyesi’ne sevk edildi.

Nöbetçi savcı tarafından ifadeleri alınan 6 eczane sahibi ve 4 doktor ile eczane ve hastane çalışanlarından 8’i bayan 28 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Uzun süren ifade alımının ardından ise 14 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen 28 kişi ile ilgili kararın gece geç saatlerde çıkması bekleniyor.

İHA

[23 Nisan 2009 Ek – Kaynak: Hürriyet]
Çanakkale’de Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü’nün düzenlediği ve nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek için örgüt kurmak, haksız kazanç elde etkmek, usülsüz reçete yazımı iddiasıyla adliyeye sevk ettiği 22’si kadın, 42 zanlıdan 7’si tutuklandı.

Duruşmada sanıkların avukatları Cumhuriyet Savcılığının iddiada yer aldığı suçtan değilde dosyayı dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlamasıyla mahkemeye sunmasının ardından biri eczane sahibi diğerleri eczane çalışanı ve bir doktor olmak üzere 7 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

Nöbetçi savcı, adliyeye çıkarılan 42 zanlıdan 28’ini tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etmişti. Bu bugün saat 20.45’te sona eren mahkeme, Çanakkale Devlet Hastanesi’nde görevli Genel Cerrah 60 yaşındaki A.B., bir eczane sahibi olan M.Ç.G. ve çalışanları 35 yaşındaki S.A., 32 yaşındaki N.Y., 33 yaşındaki G.K., 36 yaşındaki K.A., 45 yaşındaki O.T.B. ?dolandırıcılık? ve ?resmi belgede sahtecilik? suçundan tutuklandı.

Aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan 3 doktor, 5 eczane sahibi tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.
[Görsel Kaynak: Radikal]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir