İlhan Oytun, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

24 Ocak 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 22 Ocak 2014 tarihinde devam eden süreli sergi “Kentte Kemalpaşa Mahallesi” kapsamında İlhan Oytun ile “Kemalpaşa Mahallesi” isimli sohbet gerçekleştirildi.

Nüfus cüzdanında bile doğum yeri olarak Kemalpaşa Mahallesi’nin o dönemlerdeki adı Yalı Mahallesi yazılı olan İlhan Oytun, çocukluk ve gençliğinin geçtiği mahalleyi konuklar ile paylaştı. Saat Kulesi’nden başlayarak Kemalpaşa Mahallesi’ni anlattığı sohbetinde o dönemlerdeki yatırlardan da bahsetti. Yatırın önüne koyulan ibriklerin ve havluların gecenin sabahında ıslak bulunduğunu, yatır sahibinin abdest aldığına mahallede yaşayan yaşlılar tarafından inanıldığını söyledi. Sokağın siluetinin çıkarıldığı sohbette İlhan Oytun, izcilik ve müzisyenlik anılarını da paylaştı. Emanet gitarla müzik icra etmek için çaba gösterdiklerini söyleyen Oytun, günümüzde eksikliği hissedilen o dönemlerdeki Belediye düğün salonlarının da en sık kullandıkları sahneler olduğuna değindi. Denize girdiği, orkestrada görev aldığı, izcilik yaptığı arkadaşlarını da fotoğraflar üzerinden kentliler ile paylaşan Oytun, anıları ile de konukları gülümsetti.

29 Ocak 2014 Çarşamba saat 18.00’da Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin konuğu “Kemalpaşa Mahallesi” sohbet konusu ile Özer Eryılmaz olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir