İlk Kadın Öğretmen Refet Angın Öldü

İlk Kadın Öğretmen Refet Angın Öldü
31 Ocak 2010

Cumhuriyet’in ilk kadın öğretmenlerinden olan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde uzun yıllardır Bakanlık Danışmanı olarak görev alan Refet Angın (95), İstanbul’da vefat etti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Angın için 1 Şubat Pazartesi günü Bahçelievler Özel Hizmet Hastanesi’nde resmi tören düzenlenecek.

Angın’ın cenazesi öğleyin Ortaköy Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Ortaköy Mezarlığı’na defnedilecek.

-REFET ANGIN

Refet Angın, 18 Mart 1915’te Çanakkale’de doğdu. Gelibolu’da Emniyet Amiri Hafız Şerif Bey ile Halime Hanımın üç çocuğundan en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Angın, okuma yazmayı annesinden öğrendi.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ndan sonra Gelibolu’da açılan iki okuldan biri olan Cumhuriyet Okulu sınavını kazanarak okula üçüncü sınıftan başlayan Angın, henüz küçük bir çocukken öğretmen olmaya karar verdi.

Mustafa Kemal Atatürk ile yolları birçok kez kesişen Refet Angın, birinci karşılaşması olan ilkokul yıllarında Atatürk’ün ”Büyüyünce ne olacaksın çocuk?” sorusuna, ”Öğretmen” diye cevap verdi. Atatürk ile ikinci karşılaşmalarında Öğretmen Okulu öğrencisi olan Angın, Atatürk’e ”Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım işte” dediğinde, Atatürk onun Gelibolu’daki küçük kız olduğunu hatırladı ve ne öğretmeni olmak istediğini sordu. Ata’nın, ”matematik” cevabını aldıktan sonra, ”Hayır tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir” sözü üzerine Refet Angın, tarih öğretmeni olmaya karar verdi.

1955-1975 yılları arasında Ankara’da görev yapan Angın, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi müdireliğini de yürüttü. Daha sonraki meslek hayatını İstanbul’da sürdüren Angın, Atatürk’ün 100’üncü yaş kutlamalarında görevlendirildi. 1982’de emekli olan Refet Angın’a, Yıldız Teknik Üniversitesi Senatosu’nun aldığı kararla ”onursal doktora” unvanı verildi.

Angın, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Bakanlık Danışmanı olarak da görev yaptı.

[Kaynak: Samanyolu]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir