Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İngiltere Savunma Ekipmanları, Destek ve Teknoloji Bakanı Peter Luff’u makamında ağırladı.

Bakanın babasının 96 yıl önce savaşmak için Çanakkale’ye geldiği şeklindeki sözleri üzerine Gökhan, “Sorun bakalım. Ne işleri varmış burada” dedi.

Çanakkale’de bulunan İngiltere Savunma Ekipmanları, Destek ve Teknoloji Bakanı Peter Luff, sabah ilk olarak Çimenlik Kalesi’ni gezdi. Burada askeri yetkililerden kale hakkında bilgi alan Bakan Luff, daha sonra Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. Girişte Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından karşılanan Bakan Luff, daha sonra makama geçti. Çanakkale’de bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Bakan Peter Luff, babası Tom Luff’un 96 yıl önce Çanakkale Savaşı’nda yer aldığını belirterek, “Önceki gün Gelibolu Yarımadası’nı gezerek babamın savaştığı yerleri gördüm ve çok duygulandım” dedi. Babasının ve kardeşlerinin o dönemde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Suvla Koyu’nda çekilen bir fotoğrafını da gösteren Bakan Luff, Belediye Başkanı Gökhan’ın “96 yıl önce babasının Çanakkale’de ne işi varmış?” şeklindeki sorusu ile şok oldu. Luff, biran duraksadıktan sonra, “O büyük bir hataydı” cevabını verdi. Başkan Gökhan da, “Biz bugün burada beraber barışta karşılaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Burası barışın kenti artık” dedi. Gökhan, İngiliz Bakanın görev alanının savunma malzemesi olduğunu öğrenince de, “Belediyemizin silahla işi olmadığı için alışveriş yapamayacağız” dedi.

Basın mensuplarının 96 yıl önce İngilizlerin Çanakkale’ye savaşmak için gelmelerinin hata olup olmadığı şeklindeki soruları üzerine Bakan Luff, “Tarihi yargılayamayız veya değiştiremeyiz. Her ulusun hataları vardır. Şimdi bizim yapmamız gereken iki savaşan ulusun da cesaretlerini ve fedakarlıklarını taktir edip, onları anmak olmalı. Eğer Çanakkale Savaşı olmasaydı bu yeni Türkiye olacak mıydı? Kimse bunu bilemez” diye konuştu.

Bakan Luf ve Başkan Gökhan, günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler verdi. Luff, ardından Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti.

İHA