İngiliz Yazar Nigel Steel ve 17 Tarih Meraklısı Turist Çanakkale’de

İngiliz Yazar Nigel Steel ve 17 Tarih Meraklısı Turist Çanakkale’de
28 Eylül 2009

“Gelibolu Yenilginin Destanı” kitabının yazarı Nigel Steel ve beraberindeki 17 kişilik grup, 94 yıl önce dedelerinin hayatlarını kaybettiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki savaş alanlarını görmek için Çanakkale’ye geldi.

Çanakkale’ye 7 günlük bir tur kapsamında 17 kişilik grupla gelen “Gelibolu Yenilginin Destanı” kitabının yazarı Nigel Steel, Çanakkale Savaşı’nın geçtiği bölgeleri karadan ve denizden tek tek dolaşarak o anları yeniden yaşamak istediklerini belirterek, “Geçtiğimiz yıl içinde de yine Çanakkale’ye böyle bir tur düzenlemiştik. İngiltere’de yaşamını sürdüren ve dedeleri Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden kişilerden oluşan 17 tarih meraklısı ile bu yıl da aynı etkinliği düzenlemek istedik. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı karadan ve denizden dolaşarak 94 yıl önce yapılan savaşı o anki gibi yaşayacağız” dedi.

Çanakkale’de sabah erken saatlerde kordon boyundan özel bir tekne ile Anzak Koyu’na giden İngiliz turistlerin savaşın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı karadan ve denizden gezeceğini belirten rehber Koray Yalkut, “Bu tur çok ilginç bir özellik taşıyor. 7 gün sürecek tura katılan 17 İngiliz turist İstanbul’dan uçakla Çanakkale’ye geldi ve sadece Çanakkale Savaşı’nın geçtiği bu yerleri gezecekler. Tur kapsamında başka hiçbir organizasyon yok” diye konuştu.

Ünlü İngiliz yazar Nigel Steel’in Peter Hart ile birlikte yazdığı “Gelibolu Yenilginin Destanı” isimli kitap, Türkiye’de de büyük ilgi görmüştü. Türkçe ve İngilizce baskısı yapılan kitapta; Gelibolu Yarımadası’nda Anzak çıkarmasının askeri ve politik kararları, askerin korku, umut ve özlemleri, düşmanların birbirlerini anlamadan kurdukları dostluk ilişkileri ile emir komuta zincirinin getirdiği kaçınılmaz çelişkiler akıcı bir dille anlatılıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir