Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
‘İnsanlık Ölmedi’ Dedirten Doktorun İnanılmaz Fedakarlığı

‘İnsanlık Ölmedi’ Dedirten Doktorun İnanılmaz Fedakarlığı

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 2 hafta önce geçirdiği bir iş kazası sonucu boynundan aşağısı felç olan ve ekonomik sebeplerden dolayı ülkesine gidemeyen Çinli mühendise, Devlet Hastanesi doktorları sahip çıktı.

2 hafta önce Biga ilçesinde çalıştığı sırada üzerine düşen demir blok sebebiyle ağır yaralı olarak önce Biga, ardından da Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çinli mühendis Guanch Chai (32), ekonomik sebeplerden dolayı ülkesine dönemeyince duruma hastane yetkilileri el koydu. Çanakkale Devlet Hastanesi Anestezi Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Nazır Çoban, hastanın ağır yaralı olarak geldiği hastanede gerekli tedavisinin 2 haftadır sürdüğünü belirterek, “Hastamız ilk geldiğinde şuuru kapalıydı. Yaptığımız tetkikler sonunda hastamızın solunumunda ve akciğerlerinde önemli sorununun olduğunu gördük. Hemen kendisini solunum cihazına bağlayıp yoğun bakım ünitesine yatırdık. Burada yapılan ileri tetkiklerde ise beyin omurunda önemli ölçüde kesi olduğunu belirledik. Bu sebeple de maalesef hastamızın boynundan aşağısı felç olmuş durumda” dedi.

DOKTORUN ÇABALARI İLE HASTA ÇİN’E GÖTÜRÜLÜYOR

İleri tetkiklerin yapılması için Çinli mühendis Guanch Chai’nin İstanbul’da bir hastaneye sevkine karar verdiklerini de belirten Nazır Çoban, “Hasta yakınları ekonomik sebeplerden dolayı tedavinin geri kalan kısmının İstanbul’da yaptırılamayacağını açıklayarak kendisini Çin’e götürmeye karar verdi. Ancak bu kez de yoğun bakım ünitesindeki bu hastanın Çin’e nasıl götürüleceği konusu ortaya çıktı. Kendi çabalarımla ambulans uçak hizmeti veren firmaları ve Çin Konsolosluğu’nu aradım. Bunlardan da tam anlamıyla kesin bir sonuç çıkmadı. Sonunda Türk Hava Yolları yetkilileri ile temasa geçtim. Çin’in Pekin kentine giden tarifeli uçak ile bu hastanın ülkesine naklini gerçekleştirme konusunda mutabakata vardık. Hastanın bu haliyle tek başına ülkesine gitmesi zor olacağı için yakınlarından bir hemşire ya da doktor tedarik etmelerini ve bir de solunum cihazı almalarını istedim. Ekonomik sebeplerden dolayı bunu da yapamayacaklarını bana bildirince sonunda insanlık görevimi yerine getirip hastamı bizzat Çin’e
kadar götürüp orada daha önce temasa geçtiğim bir hastaneye nakletmeye karar verdim. Bu konuyu da Sağlık Bakanlığımıza da ilettim. Oradan da olumlu cevap gelince yolculuğumuza başlama kararı aldık. Hastamızın evli olduğunu ve bir çocuğunun bulunduğunu öğrendim. Ailesinin bu konudan haberleri maalesef yok. Hastamızın solunum cihazını da Devlet Hastanesi olarak biz alıyoruz. Çin’e götürdükten sonra bu aleti yeniden Çanakkale’ye geri getireceğim. Yaklaşık 9-10 saat sürecek yolculuğun ardından Çinli mühendisi Pekin’deki hastaneye götürdükten sonra geri döneceğim” dedi.

Boynundan aşağısı felç olan Çinli mühendis Guanch Chai (32), daha sonra Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesindeki odasından alınarak ambulansla İstanbul’a doğru yola çıkarıldı. Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağı ile gece Çin’e götürülecek olan mühendisin tedavisine ülkesinde devam edilecek.
İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir