İşçi Bayramında “İşçi” Olmak

01 Mayıs 2015

Türkiye’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü resmi tatil olmasına rağmen, ekmek parasını kazanmaya çalışan işçiler bugün bile çalışmaya devam ettiler. Çanakkale Belediyesi temizlik işçileri ise, 1 Mayıs gününün en düşündüren karesini oluşturdu.

Çanakkale’de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları Salı Pazarı Mevkii’nden, İskele Meydanı’na kadar düzenlenen yürüyüş ile başladı. DİSK, KESK, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, HDP, CHP, Birleşik Haziran Hareketi, Çanakkale Barosu avukatları, Çanakkale Tabip Odası, Emek Partisi, SGDF, Komünist Parti, LGBTİ ve birçok farklı grubun katılım gösterdiği yürüyüş sırasında, Ak Parti hükümetine karşı sloganlar atıldı. Taşınan dövizlerde dikkat çekenler arasında “Sivil Memur Asker Değildir”, “Boynumuzdan 232 kelepçesi çıksın”, “Heteronormatif Eğitime Son”, “Haziran Türkiye’sini kuralım”, “Adalet toplumun vicdanıdır” yazıları yer aldı. “Berkin Elvan ve Özgecan Aslan ölümsüzdür” sloganları atan kalabalık grup, Ak Parti hükümetini istifaya çağırarak Soma’da ölen 301 işçinin unutulmaması gerektiğini dile getirdiler. Çanakkale Eğitim-İş şubesinin yürüyüşünde, üzerinde “Nabi Avcı” yazılı bir kağıt bulunan bir adam ve arkasından sürüklenerek gelen maket koyun da ilgi çekti. Çanakkale’deki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları, daha sonra çalınan müzikler ve çekilen halaylar ile sona erdi.

1 Mayıs’ta Hep Çalışanlar
Öte yandan bugün yürüyüş kortejini takip eden, acil servis, itfaiye görevlileri ve emniyet güçlerinin yanı sıra birçok yerel muhabir de 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda çalışanlar arasında yer aldı. İskele Meydanı’nda son bulan yürüyüşte görev alan Çanakkale Belediyesi temizlik işçileri, yürüyüş sırasında etrafa dağılan sigara izmaritleri ve su şişelerini toplayarak, alandaki etkinlik son bulana kadar çalışmaya devam ettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir