‘İskele Meydanı’nın İsmi Ne Olacak?

31 Ağustos 2013

Çanakkale Kent Konseyi tarafından İskele’deki meydanın isminin kentlilerin görüş ve önerilerini alarak belirlenmesi için “İskele Sizin İsim de Sizden Olsun” sloganıyla başlayan çalışma sona erdi.

Halk arasında çoğunlukla “iskele” veya “iskele meydanı” diye tarif edilen yerde, Anafartalar Oteli’nin yıkımından sonra ortaya çıkacak olan yeni “meydan” alanı için farklı kesimlerden ortaya atılan isim önerilerinin, kentte tartışılmaya başlaması üzerine, tartışmaları kolaylaştırmak ve meydana isim koymayı daha geniş kesimlere yayarak önerilerini almak üzere Çanakkale Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen “oylama çalışması” sona erdi. Kent Konseyi’nden bu çalışmayla ilgili yapılan açıklamada “Kent cadde, sokak ve meydanlarının isimlendirilmesinde belediye meclisinin karar organı olduğunu bilerek; kamusal alan olarak meydanların özel bir ya da birkaç gruba değil bütün kente ait olduğunu düşünerek gerçekleştirildiği ifade edildi.

“İskele Meydanı” ismi 184 oyla birinci sırada
İskele’deki meydanın isminin belirlenmesi amacıyla kentlilerin görüş ve önerileri 8 noktada kurulan sandıklar ve elektronik posta yoluyla alındı. Toplam 1407 oyun kullanıldığı ve 400’ün üzerinde isim önerisinin çıktığı oylamada “İskele Meydanı” 184 oyla birinci sırada yer aldı. “İskele Meydanı”nı takip eden diğer isimler de “Atatürk Meydanı” 77, “Barış Meydanı” 62, “Vatan Meydanı” 43, “Özgürlük Meydanı” 33 oldu.

Sonuçların “Yerleşim yerlerinde mekan adlandırmaları zaman içinde toplumun genel kabulüyle oluşur. Kolektif algı ile ilgili bir durumdur. Toplumun içinden çıkarak hayatiyet kazanır. Aynı anda toplumsal değer sistemlerine de referansta bulunur. Bu durumda zaman içerisinde toplumun iç dinamikleriyle oluşup onay görmüş kamusal mekan adlandırmalarının istisnai durumlar dışında değiştirilmemeleri uygundur. Sonradan yapılacak her müdahale toplumsal hafızadaki sürekliliği bozar, toplumsal tarihte kesinti ve kırıklıklara yol açar. Yeni bir adlandırmaya girildiğinde ise dikkat edilmesi gereken bir başka husus da, tercih edilen adın karşıtlık yaratıcı siyasal imalardan uzak olmasıdır. Bu konudaki tercihlerde ortak onay göz önünde bulundurulmalıdır” ifadelerine yer verilen Çanakkale Kent Konseyi Meydan Çalışma Grubunun değerlendirme raporuyla birlikte, karar merci olan Belediye Meclisi’nde görüşülmek üzere Kent Konseyi tarafından Belediye Başkanlığı’na iletildiği belirtildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir