İsmail Işıldak, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

04 Ekim 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Fevzipaşalılar” sergisi devam ederken “Eski Muhtar, Eski Fevzipaşa” sohbet konusu ile İsmail Işıldak konuk oldu.

03 Ekim 2012 Çarşamba günü İsmail Işıldak kente dair anılarını konuklar ile paylaştı. Genç yaşından itibaren siyasetle uğraştığını muhtarlık yaptığı dönemlerde de kentin pek çok anına tanıklık ettiğini ifade eden eski muhtar, Fevzipaşa Mahallesi’nin 90’lı yıllara kadar nüfus cüzdanlarındaki mahalle hanesinde Çay Mahallesi ve Cami-i Kebir olarak geçtiğini, dönemin belediye başkanı Reşat Tabak ile yaptıkları girişimler sonucunda mahallenin adının nüfus cüzdanlarında da Fevzipaşa haline getirildiğini ifade etti. Konukların Fevzipaşa adı nereden geliyor sorusuna ise “Mareşal Fevzi Çakmak mahallemizde kalmış, mahallemizde bir evi varmış. Ondan sonra da mahallemize onun anısına Fevzipaşa Mahallesi adı verilmiş” diye açıklamada bulundu. İsmail Bey sohbetinde kentin önemli simalarından bahsederken Fevzipaşa Mahallesindeki tanınmış simalarından Çanakkaleli kardeşler olarak ülkede de tanınan Aydın ve İbrahim Çanakkaleli’yi de andı. Çanakkale’deki felaketlerden de bahseden İsmail Bey, kentteki sel baskınlarından etkilenmeyen tek mahallenin Fevzipaşa Mahallesi olduğunu, bunun nedeninin mahalleli tarafından “mahalle sınırları içerisinde bulunan yatırlara” bağlandığını söyledi. 1960 ihtilalinden sonra kentte idamların olduğunu, kentin belli mekanlarında gerçekleştirilen infazlara tanıklık ettiğini de ifade etti. Eski Çanakkale’ye dair özlemle hatırladığı şeylerin başında Sarıçay’ın geldiğini ifade eden İsmail Bey; “eskiden Sarıçay’ın dibini görürdük, berraktı. Zıpkınla ve çuvallardan ağ yaparak balık avlardık. Şimdilerde Sarıçay’da balık bulmak ne mümkün” dedi. Sohbet sonunda, ilk muhtarlık seçimlerinde Fuat Gökhan ile Işık İşgüden’in dönemin belediye başkanı Reşat Tabak’ın seçim konuşmalarından örnekle yazdıkları konuşmayı okuduğunu ve seçimi bundan sonra kazandığını söyledi. Sohbet, konukların sorularına verilen cevaplar ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 10 Ekim 2012 Çarşamba saat 18.00’da “Fevzipaşalı Gençler ile Sohbet” gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir