İsmail Kaşdemir: “CHP’nin Üniversite Kenti Vizyonuna Zararı Büyük”

İsmail Kaşdemir: “CHP’nin Üniversite Kenti Vizyonuna Zararı Büyük”
10 Eylül 2013

Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir yaptığı yazılı açıklamada Çanakkale’nin bir eğitim, kültür ve sağlık kenti olmasının gerektiği ve bunun da daha güçlü bir üniversite ile mümkün olabileceğini belirtti. Açıklamasında Çanakkale vizyonlarının temelinde Onsekiz Mart Üniversitesi’ni (ÇOMÜ) Çanakkale merkezde ve tüm ilçelerde büyütmek olduğunu ifade eden Kaşdemir, CHP’li belediyelerin ÇOMÜ’ye zarar verdiğini kaydetti:

Çanakkale bir eğitim, kültür ve sağlık kenti olmalıdır… Bu ise ancak daha güçlü bir Üniversite ile mümkün olabilir. Şehrimizde daha iyi tarım, daha iyi turizm, her sektörün daha iyisi Üniversitemizin güçlenmesine bağlıdır. Bizim Çanakkale vizyonumuzun temelinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni Çanakkale merkezde, Biga’da, Çan’da, Yenice’de ve diğer tüm ilçelerimizde büyütmek vardır.

Biz ÇOMÜ’yü büyütmek ve güçlendirmek isterken CHP’li belediyeler ne yazık ki ÇOMÜ’ye binbir çeşit engel çıkarmakta, Çanakkale’nin kalkınma lokomotifi olan Üniversitemizi yavaşlatmaya çabalamaktadır. Bu intihardır. CHP’nin yaptığı kabul edilemez…

Üniversiteye saldırıların en barizini Kepez’de gördük. Kepez’de CHP’li belediye, üstelik başkanı ve ailesi de o hastanede tedavi olmuş olmasına rağmen, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne etmediğini bırakmamıştır. CHP’li belediyenin başkanı Tıp Fakültesi Hastanesi’ni basmış, doktorların üzerine yürümüş, hastaları da korkutmuştur… CHP Kepez’de Hastanenin Maliye’den ve İl Özel İdaresi’nden aldığı arsaları Üniversite’ye kullandırmamış, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin büyümesine bilerek engel olmuştur…

Kepez’de belediye herkesin belediyesi gibi davranmamış, Tıp Fakültesi’ni Kepez’den kovmak için eliden geleni yapmıştır. CHP’li Kepez Belediye Başkanı bir konuşmasında “Tıp Fakültesi Kepez’in bağrına saplanmış hançerdir”, “Tıp Fakültesi Hastanesi kötü huylu ur gibidir” diyecek kadar şaşırmıştır…

CHP’nin bu çabaları sonucunda ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi 2 yılı aşkın bir süre kaybetmiştir. Bu süre zarfında hastalarımız Bursa, İzmir, İstanbul, hatta ve Edirne yollarında perişan olmuş, bir kısmı sağlığını kaybetmiştir…

CHP Üniversitemize böyle eziyet ederken Hükümetimiz imdada yetişmiştir ve Kalkınma Bakanlığı Çanakkale’ye dünyanın en modern üniversite hastanelerinden birini kazandırmak için toplamda 100 milyon lirayı aşacak bir yatırımı hızla onaylamıştır. Hükümetimiz ÇOMÜ’yü ve Çanakkale’yi sahipsiz bırakmaz. Hastanenin birinci bloğu şu anda inşa ediliyor. Geri kalan 4 blok ise ihale edildi, çok yakında temeli atılacak…

Eğer Kepez’de AK Partili bir belediye olsaydı bugün ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin temelini atıyor olmayacaktık, açılışını yapıyor olacaktık. Kayıp yılların sorumlusu CHP’dir… Eğer Kepez’de yeniden CHP belediyeyi alacak olur ise Kepez’de Üniversite, Hastane, öğrenci ve akademisyen düşmanlığı sürecektir. Buna bir dur denmelidir…

GELİBOLU DA AYNI
Benzeri bir zihniyetin Gelibolu’da da Üniversiteye kan kusturduğunu görüyoruz… ÇOMÜ’yü kendisine tahsis edilmiş metruk binadan bile çıkarmaya çalışan Gelibolu’nun CHP’li belediyesi ÇOMÜ’ye hiçbir yardımda bulunmamıştır. Yardım etmek bir yana edilmedik eziyet bırakılmamıştır.

Gelibolu’da kendi parasıyla belediyeden otel satın alan ÇOMÜ’ye CHP’li belediye gerekli ruhsatları vermemiş ve ülkenin milyonlarca liralık oteli çalıştırılamamıştır.

ÇOMÜ Hamzakoy Uygulama ve Araştırma Oteli’ni Üniversite idaresi çalıştırmak istemiş, bir kısmını da eğitimde kullanma yoluna gitmek istemiştir. Ancak Gelibolu Belediyesi anlaşılmaz bir şekilde Üniversite’ye ruhsat vermemiş, “gidin ruhsatı nereden alırsanız alın” denmiştir. Bugün ÇOMÜ’nün oteli çürürken, Gelibolu turizmi ve ekonomisi büyük bir darbe yemiştir. Üniversite idaresi 2 yıllık mücadele sonucunda yorgun düşmüş ve çareyi oteli satılığa çıkarmakta bulmuştur…

Öte yandan ÇOMÜ Meslek Yüksekokulu’na ne arsa ne de uygun bir bina göstermeyen CHP’li belediye mevcut binayı başka kurumlara söz vermiş, Üniversiteyi tehdit ederek oradan çıkarmaya çalışmıştır. Bu noktada da Hükümetimiz devreye girmiş ve Rektör Sayın Prof. Dr. Sedat Laçiner’in arsa ve maddi destek taleplerini anında karşılamıştır. Savunma Bakanlığımızın büyük katkılarıyla askeri bir arazi kısa sürede ÇOMÜ’ye devredilmiştir. Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın Çanakkale ziyaretinde ise yeni okulun yapımına destek sözü verilmiş ve ihalesi bugün itibariyle yapılmaktadır.

Gelibolu’da da CHP ÇOMÜ’yü engellemiş, AK Parti ve Hükümetimiz Çanakkale’ye, onun güzide üniversitesine sahip çıkmıştır. Önümüzdeki yıl Gelibolu pırıl pırıl, modern ve işlevsel yeni bir okula kavuşacaktır. Biz AK Parti olarak ÇOMÜ’ye ve ilimize sahip çıkmaya devam edeceğiz ve CHP’nin bu tür olumsuz etkilerini azaltmayı sürdüreceğiz…

Şimdi sormak istiyorum, ey CHP, Üniversite’den ne istiyorsun? Hastane ile neden uğraşıyorsun? Doktorların neden üzerine yürüyorsun? Bu Üniversite düşmanlığınızın, sağlık, doktor ve hasta düşmanlığınızın nedeni nedir?

Ey CHP, sormak istiyorum Gelibolu’da neden Üniversite’nin otelini çürüttünüz? O oteli zamanında belediye yapmadı mı, sonra da Üniversite’ye 40 bin lira bedelle oteli satmadı mı? Şimdi ne oldu da CHP’li belediye o otele ruhsat vermiyor? Neden o otelin açılmasını engelliyorsunuz? Gelibolu’nun, ÇOMÜ’nün sizden çektiği nedir?

30 MİLYON LİRALIK YURDU ENGELLEDİLER
CHP’nin Üniversite’ye ettiği eziyet Çanakkale merkezde de sürüyor. Geçmişte CHP’li bir belediye başkanı Üniversite’nin duvarlarını bile mühürlemişti. Aynı belediye başkanı ÇOMÜ Tıp Fakültesi’ne engel olmuş, Üniversite binalarının hemen yanına şehir çöplüğü yapmıştı… İşte bunların Üniversite’den korkusu bu kadar ileri gitmiştir. İşi duvar mühürleyecek, kampüse çöp dökecek kadar ileri götürmüşlerdir.

Ne yazık, şu anki CHP’li Çanakkale Belediyesi de aynı yolda gidiyor. Bu yaz tam 30 milyon liralık bir yurt yatırımını engellediler. ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi’nde yol kenarına yapılması planlanan 2 bin kişilik yurdu, hem de hiçbir sağlam gerekçe olmadan önce engel çıkardılar, sonra da yatırımcıyı bıktırıp Balıkesir’e kaçırdılar.

Tam 30 milyon lira… Bugün bu yatırım CHP sayesinde Çanakkale’yi terk etmiştir ve Balıkesir Üniversitesi’nin emrine verilmiştir. 30 milyon liralık devasa bir yurt çok yakında Çanakkale yerine Balıkesir’e hizmet verecektir. Kaçan bu imkanlara yazık değil midir? ÇOMÜ’lü öğrenciler bu zihniyeti affedebilecek midir?

Eğer bu yatırım gerçekleşseydi o yatırımcı ÇOMÜ Öğretim üyelerine yaklaşık 100 lojmanı da ücretsiz yapacaktı. ÇOMÜ’ye her yıl 300 bin liradan fazla kira verecekti. En önemlisi orada yüzlerce Çanakkale’li kardeşimiz bu yurtta iş bulacaktı, ekmek yiyecekti. İşsizlik sorunu azalacaktı. ÇOMÜ’lü öğrencilerimiz konforlu bir yurt ortamı bulacaktı… Şimdi sormak isterim, belediyedeki bu anlayış nedeniyle lojmanlarını kaybeden ÇOMÜ’lü bilim insanları ve yurt imkanları azalan ÇOMÜ’lü öğrenciler CHP zihniyetine ne karşılık vereceklerdir?

İşte CHP Çanakkale’nin her köşesinde ÇOMÜ’yü, bilimi, hastaneyi böyle engelliyor. Ama buna izin vermeyiz. Çanakkale’ye en güzel yurtları da, en güzel hastaneleri de, en güzel okulları da biz yapacağız. Hükümetimiz ve partimiz ÇOMÜ’nün ve Çanakkale’nin arkasındadır. Üniversite ne sahipsizdir ne de yalnızdır.

Şimdi CHP cevap versin, CHP’li belediyeler ÇOMÜ’ye bir tek arsa, bir tek bina vermiş midir?
Üç kuruş bağışta bulunmuş mudur?

Benim partim sadece devletin imkânlarıyla değil, elindeki belediyelerin gücüyle de Üniversite’ye tam destek veriyor. Çan’da, Yenice’de ve Biga’da ÇOMÜ adeta ikiye katlandı. Hatta Çan’da CHP gitti, ÇOMÜ üçe katlandı. Biga’da iki bina AK Partili belediyenin katkılarıyla yükseliyor. Örneğin Yenice ve Çan’da pek çok sınıfı AK Partili belediyeler donattı… Peki, CHP ne yapıyor? Bir tek sınıf mı tefriş etmişler?

Artık yeter!

Üniversite’nin sizlerin elinden çektiği yeter. AK Parti yerel yönetime de gelecek, Üniversitemiz daha fazla büyüyecek, hastanelerimiz, okullarımız daha fazla gelişecek. Bu sayede işsizlik de azalacak, ekonomimiz de patlama yaşayacak. Bizim Çanakkale vizyonumuz budur. İnsan temelli kalkınmayı istiyoruz. CHP engel olmazsa bunu Çanakkaleli dostlarımızla, kardeşlerimizle birlikte başaracağız.

Saygılarımla

İsmail Kaşdemir
AK Parti Çanakkale Milletvekili
TBMM Divan Üyesi

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir