İşte Çanakkale Logosu’nun Son Hali

İşte Çanakkale Logosu’nun Son Hali
26 Aralık 2013

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)’nın düzenlediği ulusal yarışma ve ardından kentteki sivil toplum kuruluşlarının oylaması sonucunda seçilen Çanakkale Logosu’nun üzerinde değişiklik yapılmış hali kamuoyuna sunuldu. Logoda ilk halinde kullanılan kırmızı, turuncu, mavi, sarı, yeşil ve turkuaz renklerin yerine sadece sarı ve turkuaz renkler tercih edildi. Ayrıca logonun ilk halinde bulunan dokuz sembol içerisindeki ay yıldız çıkarılarak kullanılan sembol sayısı sekize indirilmiş oldu.

ÇTSO Çanakkale Evi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, yeni logonun Çanakkale’nin tanıtımına katkı noktasında artıları olacağını söyleyerek, “Çanakkale değerlerini gösteren, Çanakkale’nin tüm kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alarak hazırladığımız bir logomuz oldu. Bu logonun Çanakkale ile ilgili her konuda yaygın olarak kullanılması için basın yayın kuruluşlarına büyük görev düşüyor” dedi.

Çanakkale Logosu’nun tanıtımı toplantısına ÇTSO Başkan Yardımcıları Sadık Aydoğan, Mert Mildon, Yönetim Kurulu Üyeleri Hikmet Sezen, Güven Barış Yüksel, ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, ÇTSO turizm meslek komitesinden Meclis Üyesi Armağan Aydeğer ve ÇTSO Proje Uzmanı Gökhan Doğru katıldı. Tanıtım toplantısında Çanakkale Logo Yarışmasının Koordinatörü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seyhan Boztepe ve Logo Yarışmasının birincisi Atilla Akın da yer aldı.

ÇTSO Meclis Üyesi Armağan Aydeğer yaptığı konuşmada, Türkiye çapında duyurusu 17 Eylül’de yapılan Çanakkale Logo Yarışması’nın Türkiye genelinde büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Çanakkale Logo Yarışması’na 287 katılımcının 478 eseri katıldı. 26 Ekim 2013 tarihinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ile alanında uzman dört öğretim görevlisinin katıldığı ön elemede 478 logo çalışması arasından 7 eser seçildi” diye konuştu. Aydeğer, daha sonra ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde 4 Kasım Pazartesi günü, Çanakkale’deki 36 kamu kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı jüri oylamasında, finale kalan 7 logo çalışması arasından Atila Akın’ın logo çalışmasının birinci seçildiğini ifade etti.

Logonun teknik şartnamesinde bulunan kıstaslar çerçevesinde yeniden gözden geçirilerek son halinin verildiğini ifade eden Aydeğer, “Bizim için önemli olan tüm STK’ların katıldığı toplantıda yapılan oylama sonucu Çanakkale logosunun belirlenmesidir” diye konuştu.

Logo Yarışması’nın birincisi Atilla Akın da yaratım sürecinde, çok basit bir logo da yaratabileceğini ancak Çanakkale’yi ifade eden çok fazla değer olduğunu, bu nedenle belli başlı değerleri kullanmadan logo yaratmanın doğru olmayacağını düşündüğünü belirtti. Yeni düzenlemede, sadeleştirme adına renk sayısını azalttıklarını söyleyen Akın, “Ben bu logo ile sadece Çanakkale’yi anlatmak istedim” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir