İzci Kulübünü Facebook Yaktı

06 Haziran 2010

Çanakkale Gençlik ve Spor Kulübü lisanslı izcilerinin sosyal paylaşım sitesi Facebook’a koyduğu etkinlik fotoğraflarından onaysız faaliyet düzenlediğini tespit eden İzcilik Federasyonu, kulübe 1 yıl faaliyetten men ve 1 yıl süreyle hak mahrumiyeti cezası verdi.

Çanakkale’de faaliyet gösteren Gençlik Spor Kulübü İzcilik Branşı, geçen yıl Nisan ayı içinde Bayramiç İlçesi Ayazma Mesire Yeri’ne bir piknik düzenledi. Kulübün lisanslı izcileriyle lisanssız bazı kişilerin katıldığı faaliyet sırasında katılımcılar izci kıyafeti giymedi, sadece boyunlarına fular taktı. Etkinliğe katılan 18 Mart Deniz İzci Grubu’nda izcilik gönüllüsü olarak lisanslı olan E.E.’nin Facebook adresindeki albümüne eklediği faaliyete ilişkin fotoğraflar da ihbar konusu oldu.

İzcilik Federasyonu’na ?faaliyetin onaysız düzenlendiği, kulübün kurallara aykırı olarak üniversitede izci gönüllüsü adı altında izcilik çalışmaları yaptığı, bu şekilde federasyonu yanılttığı, fotoğrafların içeriğinin federasyonun kamuoyunda oluşan itibarını zedelediği? iddialarıyla şikayette bulunuldu. Disiplin kurulu da olaya el koyarak soruşturma başlattı.

Şikayet edilen Çanakkale Gençlik ve Spor Kulübü ise savunmasında, Facebook’ta fotoğraflarda gösterilen faaliyetin kulüpçe yapılmadığını, fotoğraflardaki kişilerin fularlarının kulüp fuları olmadığını iddia etti. Facebook adresinde fotoğrafları paylaşan E.E. de savunmasında, ?Fotoğraflar, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İzcilik Topluluğu’nun düzenlediği, rektörlüğün denetiminde ve valilikçe izin verilmiş bir faaliyete aittir. Faaliyette kullanılan yeşil-siyah fularlar ise ÇOMÜ İzcilik Topluluğu?na aittir. Ben bu faaliyetten daha sonra Gençlik ve Spor Kulübü’ne izci gönüllüsü olarak katıldım. Hakkımda verilmiş olan idari tedbirin kaldırılmasını istiyorum? dedi.

Disiplin kurulu tamamladığı soruşturma sonunda, Çanakkale Gençlik ve Spor Kulübü’ne talimatlara aykırı kamp düzenlediği gerekçesiyle 1 yıl faaliyetten men ve 1 yıl hak mahrumiyeti cezası verdi. E.E. de talimatlara aykırı olarak faaliyet düzenleme suçuna iştirak ettiği için 6 ay süreyle faaliyetten men 6 ay da hak mahrumiyeti cezası aldı.

Olayla ilgili açıklamada bulunan Türkiye İzcilik Federasyonu Çanakkale İl Temsilcisi Mustafa Köşker, ?Böyle bir karara neden olan olayın yaşanmasından üzüntü duyuyorum. Ancak bu kararın izci andı içen ve izcilik türesini yaşam felsefesi olarak kabul edenler için bir uyarı olacağını düşünüyorum? dedi.

Öte yandan, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri, kararın Gençlik ve Spor Kulübüne tebliğ edeceklerini açıkladı. Kulüp yetkililerinin de Tahkim Kurulu’na itirazda bulunacağı belirtildi.

[Kaynak: Hürriyet]

Yorumlar...
  • Çanakkale İçinde
    25/01/2011 20:41

    Gülyeter Hanım, Bu haber, haber metninin sonunda da belirttiğimiz gibi Hürriyet Gazetesi kaynaklıdır. 'Çanakkale İçinde', ulusal bir gazetede Çanakkale ile ilgili yayınlanan bir haberi sayfalarına taşımıştır, o kadar. Yine de bu bir mazeret değildir; haberi takip etmediğimiz için mahçubuz. 'Çanakkale İçinde'

  • gülyeter doğmaz
    25/01/2011 19:39

    şöz konusu haberde gecen karar tahkim kurulunca kaldırılmıştır. kesinleşmemiş bir kararı haberi yapıp yayınlamak insafsızlıktır. bir daha kesinleşmemiş kararları haber yapmayın güveninirliğiniz kalmıyor. birilerin farklı amaçlarına alet oluyorsunuz burda mustafa köşker sizi kullandı yazık

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir