İzinsiz Olta Balıkçılığı Yasaklanıyor Mu?

İzinsiz Olta Balıkçılığı Yasaklanıyor Mu?
14 Kasım 2013

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Su Ürünleri Kanunu taslağı’ tartışmaya neden oldu. Taslağa göre gölde, deniz kenarında oltayla ya da kayık ve teknelerle hobi amaçlı balık tutan 18-60 yaş arasındaki kişiler bakanlıktan izin almak zorunda. İzinsiz ve belgesiz oltayla balık tutanlara ise 200 lira ceza öngörülüyor.

1971 yılına kadar Osmanlı mevzuatları ile yönetildikten sonra 1971’de çıkarılan 1380 sayılı su ürünleri kanunu yeniden yazılıyor. 42 yıl sonra yeniden yazılan kanun tasarısı taslağında, “su ürünleri ve avcılık” ile ilgili izinleri düzenleyen 5’nci madde, balıkçılıkla ilgili yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi. Söz konusu maddenin üçüncü fıkrasında, “Ticari olmayan dinlenme ve spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapacak olan 18 ile 60 yaş arasındaki kişiler Bakanlıktan izin almak zorundadır” ifadesi yer alıyor. Söz konusu madde genel olarak “hobi amaçlı balık tutmayı” ifade ettiği için deniz kenarı ya da göl gibi yerlerden olta sallayarak balık tutanların da bu kapsama gireceği ifade ediliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın getireceği yeni kanun tasarısında dinlenme ve spor amaçlı balıkçılık yapacak kişilere verilecek izin belgesi, belli bir süre eğitim karşılığında olacak. Temel balıkçılık eğitimini alacak kişiler, izin belgesi ile istedikleri yerde avcılık yapabilecek. Bakanlık bürokratları düzenlemenin amacını balık türlerinin kayıt altına alınması ve korunmasını sağlamak olarak ifade ediyor. Belge ve eğitimlerin içeriği ise ayrı bir yönetmelikle düzenlenecek.

Henüz taslak aşamasında
İki gündür ulusal basında yer alan haberlerden sonra vatandaşların konuya yoğun bir ilgi göstererek gerekli belge için başvuruda bulunmak istediklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu haberlerin “Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı” ile ilgili olduğunu ifade ederek bu konuda başvuruda bulunan vatandaşlara ilgili maddelerin taslak aşamasında olduğu, henüz kesinleşmediği yönünde bilgilendirmede bulunduklarını belirterek mevcut 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa göre hobi amaçlı su ürünleri avcılığı için bir belge gerekmediğini ifade ediyorlar.

“Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı” uzman görüşlerinin alınmasının ardından son şekli verilerek Meclis’e gönderilecek.

[Fotoğraf: Efkan Onan]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir