İzmir Travel Turkey’de Çanakkale Rüzgarı

İzmir Travel Turkey’de Çanakkale Rüzgarı
06 Aralık 2013

5-8 Aralık 2013 tarihleri arasında düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. 21 ülkeden 850 katılımcı kuruluşun katıldığı fuarda partner ülke Mısır, partner il ise Çanakkale.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, İZFAŞ ve Hannover Fairs Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Konferansı, 7’inci kez Kültürpark Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle açıldı. Bu yıl Çanakkale’nin partner il olarak katıldığı ve özel bir alan tahsis edildiği fuara Çanakkale’den birçok kurum ve kuruluş katılıyor. Çanakkale Valiliği öncülüğünde oluşturulan 950 m2‘lik stantta Çanakkale’nin kültür ve turizm değerleri tanıtılıyor.

Travel Turkey İzmir’de; bu yıl tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile önemli bir kültür turizm potansiyeline sahip olan Çanakkale, ‘Partner İl’ olarak yer aldı. 950 m2‘lik standıyla geniş bir alanda fuara katılan Çanakkale, tarihsel zenginlikleri, yöresel kültürü, yemekleri, el sanatları, örf adetleriyle tanıtımını yapıyor. Fuarda, otel ve seyahat acentaları, kalkınma ajansları, belediyeler, otel ekipmanları tedarikçileri, araba kiralama ve hava yolu şirketleri, deniz ve kültür turizmi, kongre, inanç, sağlık, eğitim, yatçılık, golf, kış sporları, gastronomi gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar, ve iller de stant açtı. Bu yıl ilk kez interaktif yapılacak ‘2013 Türkiye Turizmi Değerlendirmesi ve 2014 Turizm Beklentileriö başlıklı turizm zirvesinin yanı sıra sektör temsilcilerini bir araya getirecek olan birçok etkinliğe de yer verildi.

“Turizm, tarih ve kültür şehri Çanakkale’ye herkesi bekliyoruz”
Uluslararası ziyaretçilerin büyük ilgi göstermesi beklenen fuarın ilk gününde Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar ve İl Kültür Müdür Vekili Özcan Alaslan fuar alanını birlikte gezdiler. Fuarın açılışında bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale’nin dünyada içinden deniz geçen iki şehirden birisi olduğuna vurgu yaparak, “Çanakkale’nin birde tarihte köprü olma özelliği de söz konusu. Çanakkale’de varlığı tespit edilmiş 98 tane antik şehir var. Çanakkale aynı zamanda tarihe de bir köprü olmuş durunda. Çanakkale aynı zamanda ilklerin şehirlerinden birisi. Türklerin denizden karşıya geçtiği ilk yer Çanakkale. Büyük İskender Asya’ya ilk geçişini yine Çanakkale’den yapmıştır. Dünyada ilk güzellik yarışması yine Çanakkale’de yapılmıştır. Çanakkale Türkiye’den her aileden, her köyden bir evladının, bir yiğidinin şehit olduğu yerdir. Bu şekilde baktığımızda bütün milletimizin yüreği Çanakkale’dedir. Çanakkale Boğazı’nda 15 savaş gemisi, denizaltı batık bulunmaktadır. Dünyanın en büyük savaşlarından birisi Çanakkale Savaşıdır. Dünyanın en şanlı destanı da Çanakkale Savaşıdır. Bir devrin batığı yerdir Çanakkale. Troia Antik kenti binlerce yıllık tarihi barındırmaktadır. Çanakkale boğazı ile, dağları ile havası ile, yeryüzünde bir cennet. Keşfedilmeyi bekleyen bir şehir. Turizm, tarih ve kültür şehri Çanakkale’ye herkesi bekliyoruz” dedi.

2013 yılı Türkiye turizminin değerlendirileceği ve 2014 yılı beklentilerinin konuşulduğu konferans ile Uluslararası Fuar alanı 1/B no’lu holde açılışı gerçekleştirilen fuar, 8 Aralık’a kadar açık kalacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir