İzmir ve Karaman Ticaret Borsalarından Çanakkale Ticaret Borsasına Ziyaret

16 Mayıs 2015

Çanakkale Savaşlarının 100. yıl etkinlikleri kapsamında Çanakkale’ye Türkiye’deki Oda ve Borsalar tarafından gerçekleşen ziyaretlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale’nin tanıtımı ve 2015 yılındaki faaliyetleri kapsamında İzmir ve Karaman Ticaret Borsalarını ağırladı.

İzmir Ticaret Borsası Ziyareti…
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Meclis Başkan Vekilleri Ömer Gökhan Tuncer ve Moiz Hemsi ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Meclis Başkan Vekili İzzet Arıcı, Meclis Üyeleri Natık Civir, Melih Gündoğdu ve Genel Sekreter Sevcan Elver tarafından ağırlandı.

Ziyaret öncelikle katılımcıların kendilerinin tanıtımı ile başladı. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz “Çanakkale Ticaret Borsasında Çanakkaleli dostlarımız tarafından ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Çanakkale’nin öyküsü başarılarla dolu. Çanakkale Savaşlarının 100.yıldönümü kapsamında manevi şehir Çanakkalemizde bulunmak ben ve Meclis üyelerim için çok önemliydi. Hemde Expotroia 100. Yıl Tarım ve Gıda Fuarı kapsamında Çanakkale’de bulunmaktayız. Atalarımızın yattığı topraklarda olmaktan bizleri duygulandırdı. Çanakkale ve İzmir, deniziyle, ürünleriyle birbirine benzer şehirler. Sizler tarafından bu şekilde misafir edilmekten dolayı sizlere sonsuz teşekkür ediyoruz.” dedi.

Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, konuşmasında “İzmir’de düzenlenen Olivtech Zeytin Zeytinyağı Fuarında Çanakkale Ticaret Borsası olarak her yıl aktif olarak katılım sağlamaktasınız. Ayrıca bilmenizi isterim ki İlimizde AgroExpo Eurasia Tarım Hayvancılık fuarı da son dönemlerde yükselen fuarlardan biri. O fuarda da sizleri görmek bizleri mutlu edecektir.” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, İzmir Ticaret Borsası’nı ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek, Borsa faaliyetleri ve projeleri, Çanakkale ve markaları hakkında bilgiler verdi.

Başkan Üzen konuşmasında “İzmir ve Çanakkale dinamikleri iklim, coğrafi yapısı aynı olan iller. Bizler Çanakkale olarak EGEV yapılanmasında yer almaktayız. Bizlerde sizler gibi Egeli sayılırız. Bu yüzden bu gibi oluşumların içinde yer alıyoruz. Sizler örnek aldığımız Borsalardan birisiniz. Çalışmalarınızı ilgiliyle izliyoruz. İzmir Ticaret Borsası olarak pamuk, zeytin ve zeytinyağı ve turizm konularında fikir ve önerilerimiz her zaman sorulmakta. İşbirliklerimizin artarak devam etmesini diliyoruz. Sizlerle ortak projelere ve işbirliğinize her zaman açığız.” dedi.

Borsa Başkanı Üzen son olarak “Çanakkale Ticaret Borsası Meclisi adına sizleri Çanakkale’de ve Borsamızda ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

Başkan Kaya Üzen’in konuşmasının ardından hediye takdimi gerçekleştirilerek ziyaret sona erdi.

Karaman Ticaret Borsası Ziyareti…
Karaman Ticaret Borsasını temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Baştuğ, Meclis Başkanı Ekrem Çavaş, Genel Sekreter M. Metin Demir ve Meclis üyelerinden oluşan toplam 13 kişilik heyet olarak ziyarete katıldılar. Ziyaretin ev sahipliğini Çanakkale Ticaret Borsasını temsilen Başkan S.Kaya Üzen, Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Yıldırım ve Genel Sekreter Sevcan Elver hazır bulundu.

Karaman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Baştuğ, yapılan ziyaret ile ilgili olarak, “Karaman Ticaret Borsası olarak İlinize hem Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümü hemde Expotroia 100.yıl Tarım ve Gıda Fuarı için geldik. Çanakkale mutlaka görülmesi gereken çok manevi ve güzel bir şehir. Şehitliklerimiz bizi çok duygulandırdı. Ayrıca Başkan Kaya Bey’i uzun yıllardan bu yana tanıyorum. Birlikte güzel çalışmalara imza attık. Bizleri kabul ettiğiniz ve bu güzel ağırlamadan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Karaman Ticaret Borsası’nı ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek, Borsa faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Başkan Üzen konuşmasında “2015 yılındaki faaliyetlerimiz ve Expotroia 100.yıl Tarım ve Gıda Fuarımız için İlimize gerçekleştirdiğiniz ziyaret bizleri ziyadesiyle memnun etti.
Öncelikle size İlimiz ve İlimiz markaları hakkında bilgi vermek isterim. İlimiz tarımda ve hayvancılıkta oldukça iddialı bir il. Bölgemizin coğrafi yapısı ve iklimsel özelliklerinden dolayı ürün çeşitliliğimiz çok fazladır. Borsamızda katma değeri yüksek ürünlerin işlemleri yapılmaktadır. Çanakkale sahip olduğu ekolojik özelliklerinden dolayı kalite değerleri yüksek Zeytinyağımız üretiminin olması ve zeytinyağı üretiminde ilin tamamında modern kontini ve yarı kontini zeytin işleme tesislerinde üretim yapılmasında ilin avantajları arasındadır. İlimiz tarımına baktığımızda Buğday, Domates, Sanayi Tipi Biber, Zeytin, Şeftali, Elma, Üzüm, Ayçiçeği, Çeltik ve Yem Bitkileri ilimizde ekonomik değere sahip ürünlerdir. Süt de ilimizin ekonomik öneme haiz hayvansal ürünüdür. Çanakkale ili hemen hemen bütün ürünlerin yetiştirilebildiği, tarım potansiyeli ve tarımdaki istihdam oranı yüksek illerimizdendir. İlimizin coğrafi konumu ve iklimi bitkisel, hayvansal ve su ürünleri yetiştiriciliğini olumlu yönde artıran özelliklere sahiptir. Bunlar bir bütün olarak ele alındığı zaman Çanakkale’nin birçok ürünüyle öne çıkmış, başka bir deyişle markalaşmış bir tarım kenti olduğunu söyleyebiliriz.
İlçelerine göre dağılımına baktığımızda Ayvacık zeytin ve zeytinyağı, Bayramiç elma, Bozcaada bağcılık, Ezine hayvansal ürünler ve zeytin, Gelibolu su ürünleri, Gökçeada organik tarım, Lapseki şeftali ve kiraz, Yenice ise kırmızı biber üretiminde öne çıkmaktadır.
Bizler bu düşünceler doğrultusunda İlimize özgü ürünlerin markalaşmalarına büyük önem vermekteyiz. Üyelerimizin ürünlerinin markalaşması için büyük – küçük onlarca eğitim, bilgilendirme toplantıları düzenledik. Ayrıca ürünleri dış pazarlarda tanıtmak, ihracat hacmini artırmak, yabancı firmalar ile ilişkilerini ve işbirliklerini güçlendirmek ve küresel ekonomide hak ettikleri yeri almalarını sağlamak adına ulusal ve uluslar arası fuarlarda yer aldık ve almaya da devam ediyoruz.
Sizlerin de bildiğiniz üzere İçdaş, Çanakkale Seramik Fabrikaları, Akçansa, Dardanel, Doğtaş gibi Türkiye’nin sektörlerinde en güzide kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda kobi niteliğinde kurum ve kuruluşlarımız vardır. Çanakkale ekonomisinin başarısında bu gizli kahramanların payı çok büyüktür.
ilk göreve geldiğim günden bu yana Karaman Ticaret Borsası Başkanı Ekrem Bey’den bir çok tecrübe edindim. Çanakkale Ticaret Borsası Meclisi adına kendisini ve Karaman Ticaret Borsası Meclis Üyelerini Çanakkale’de ve Borsamızda ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim”
dedi.

Başkan Kaya Üzen’in konuşmasının ardından Karaman ve Çanakkale ekonomileri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyaretin sonunda hediye takdimi gerçekleştirilerek ziyaret sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir