Japonca Bölümü, Japonya’da Araştırma Gezisi’ne Katıldı

Japonca Bölümü, Japonya’da Araştırma Gezisi’ne Katıldı
27 Temmuz 2015

ÇOMÜ Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nın ‘Matsushita Konosuke Anı Vakfı’nın desteğiyle bu sene 19. sunu düzenlediği ‘Japon Dili ve Kültürü Araştırma Gezisi’ 26 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Özşen danışmanlığında gerçekleştirildi.

Bu seneki araştırma gezisinin konusu olan ‘Japon Sanayileşmesi ve Çevre Sorunları’ başlığı kapsamında Tokyo, Nagoya, Yokkaichi, Hiroshima, Kobe, Kyoto, Nara, Osaka’ya çeşitli araştırma ziyaretleri düzenlendi. Bu ziyaretler sırasında öğrenciler Nagoya Kent Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencileriyle ‘Japonya’da ve Türkiye’de Çevre sorunları: Çöp ve Geri dönüşüm’ başlıklı ortak bir tartışma düzenlediler ve ardından Toyota müzesini ziyaret ettiler.

ÇOMÜ’nün akademik işbirliği anlaşması bulunan Yokkaichi Üniversitesi’ne 4 günlük araştırma ziyaretinde bulunan grup, Yokkaichi Astımı Müzesi, Petrokimya Sanayi alanı gezileri gerçekleştirerek çevre kirliliği hakkında bilgi aldılar. Bununla birlikte, Yokkaichi Üniversitesinde diğer Japon öğrencilerle birlikte çevre sorunları ve Japon kültürüne ilişkin derslere katıldılar.

Hiroshima Çanakkale Derneği’nin ÇOMÜ grubu onuruna Hiroshima’da düzenlediği akşam yemeğine katılan öğrenciler Hiroshima Atom Müzesi’nin de içinde bulunduğu Hiroshima Barış Parkını da gezerek İkinci Dünya savaşı ve yakın Japon tarihine ilişkin bilgilerini pekiştirme fırsatı buldular.

Araştırma gezisinin sponsoru olan Matsushita Konosuke Anı Vakfı’nın yöneticileri ile Kobe ilinde ‘Japonya’da yaşayan ÇOMÜ Mezunları’ gecesine katılan grup, daha sonrasında Kobe’de Panasonic Eco Technology merkezini ziyaret ederek geridönüşüm teknolojisi ile ilgili bilgi aldılar. Sonrasında Osaka kentinde Vakıf başkanı ve Panasonic şirketler grubu Yönetim Kurulu eski Başkan Yardımcısı Masayuki Matsushita ile yemekli toplantıya katılan öğrenciler, son olarak Japon kültürünü ve tarihini yakından tanıyabilmek amacıyla, Kyoto ve Nara kentlerine geziler ve Japon aile yanında konaklama ile araştırma gezisi tamamlayarak yurda dönüş yaptılar.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir