Japonya Başkonsolosu Çanakkale’de

12 Kasım 2008

Türkiye’de 2010’un Japon Yılı ilan edilmesi kapsamında İstanbul ve Ankara’yla birlikte Çanakkale’de yapılacak etkinlikler hakkında konuşmak için gelen Japonya Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi, Vali Orhan Kırlı’yı makamında ziyaret etti.

Japon Yılı dolayısıyla çok mutlu olduklarını belirten Başkonsolos Hayashi, Türkiye’yle ilişkilerinin çok iyi gittiğini, iki ülke arasındaki bağların çok güçlü olduğunu söyledi. İki ülkenin birbirinden çok uzak olmasına rağmen kültür ve ekonomi anlamında devamlı işbirliği içinde bulunduklarını kaydeden Hayashi, Japonya’daki üniversitelerde ciddi anlamda Türkçe eğitimi verildiğini hatırlatarak, eğitim alanındaki bu iyi ilişkileri turizm alanında da görmek istediklerini vurguladı.

Başkonsolosa rehberlik yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kurucu Rektörü ve Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü Japon Dili Eğitimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Tunçoku ise Çanakkale’yi Japonya’da bir şehirle kardeş yapmak istediklerini söyledi. Japonya’da 2003’ün Türk Yılı olarak kutlandığını vurgulayan Prof. Dr. Tunçoku, “Türk yılında Japonya’da 103 kutlama yaptık. Şimdi Türkiye de Japonya’ya aynı teklifi götürdü. Biz devreye girerek, kutlamaların sadece İstanbul ve Ankara’da değil, Japonca bölümü bulunan Çanakkale’de de düzenlenmesini teklif ettik. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu isteğimizi kabul etti.” dedi.

Vali Kırlı da Başkonsolos Katsuyoshi Hayashi’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini kaydetti. Ziyaretin ardından Kırlı, Hayashi’ye, ”Destanlaşan Coğrafya Çanakkale” isimli kitabı hediye etti.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir