Japonya’da Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme Paneli Gerçekleşti

Japonya’da Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme Paneli Gerçekleşti
16 Kasım 2013

Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve Eğitim Araştırmaları Birliği Derneği işbirliği ile ilki, “Amerika’da Üniversite, Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme” ikincisi, “Avrupa’da Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme” başlıkları ile yapılan panel serisinin üçüncüsü olarak “Japonya’da Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme” konulu panel, Anafartalar Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Eğitimlerini Japonya’da tamamlamış ve Japonya’daki eğitim sistemi ile ilgili çalışmalar yapan akademisyenlerden oluşan panele ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Yüce ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ajda Kahveci Türkiye’deki eğitim sisteminin kökleri, eğitimcilerin üniversitelerde yetiştirilmeye başladıktan sonra yaşanan süreçler hakkında bilgi verdi ve eğitimin önemini vurguladı.

“Dil Yaşamımızın ve Kültürümüzün Aynasıdır”
Ardından söz alan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Yüce eğitim fakültelerinin işleyişini anlattıktan sonra yabancı diller öğretiminin önemini vurguladı. “Dil yaşamımızın ve kültürümüzün aynasıdır” diyen Prof. Dr. Yüce “Dil öğrenmiş hiç kimse artık eskisi gibi değildir, eskisi gibi düşünmez, bakış açısı ve vizyonu değişmiştir” diyerek, ÇOMÜ’de dil eğitiminin kaliteli olduğuna değindi.

Moderatörlüğü Prof. Dr. Aziz Kılınç’ın üstlendiği panelde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mete Tunçoku “Japonya Eğitim Sistemi Hakkında Genel Bir Değerlendirme”, Yrd. Doç Dr. Aydın Özbek “Japonya’da Eğitim Fakülteleri ve Öğretmen Yetiştirme”, Yrd. Doç. Dr. Tolga Özşen ise “Japonya’da Okullar ve Yaşam Boyu Öğrenme” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Dinleyenlerden büyük beğeni toplayan panel; öğrencilerin sorularının yanıtlanması ve Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar tarafından panelistlere teşekkür belgelerinin verilmesiyle son buldu.

[Gökçe Güzel / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir