Kadın Buluşması’nın Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Kadın Buluşması’nın Sonuç Bildirgesi Yayınlandı
27 Eylül 2010

Kültürlerin Ortak Dili “Barış” konseptinde Osnabrück, Twer, Haarlem, Greifwald?dan Çanakkale’ye gelen kardeş kentlerin kadın temsilcileri, kadın sivil toplum örgütleri, toplum merkezleri, kadın temsilciler ve kentli kadınların katılımı ile gerçekleştirilen “Kadın Buluşması”nın sonuç bildirgesi yayınlandı.

Konu ile ilgili yayınlanan bildirgede barışın önemine dikkat çekilerek, ?Barışcıl düşünce ancak eğitimle sağlanabilir. Eğitime önem verilebilmesi için de ekonomik sorunların aşılması şarttır. Bunun için üretim kaynaklarının arttırılması ve her bir ferdin kendi yeterliliğini kazanabilmesi gerekir. Kendimiz, barış ve refahın yaşandığı bir ülkede yaşıyor olsak bile, farklı yerlerde, farklı ülkelerde savaş var ise rahat olmak mümkün değildir. Müslüman, hıristiyan, yahudi, dini, ırkı ne olursa olsun. Kadınların işi sadece ev, çocuk ve iş değildir. Kadın, erkek ve çocuk hep birlikte daha refah bir toplum, daha eşit bir dünya için elele vermeliyiz. Aile içinde şiddete hiçbir şekilde hoşgörü gösterilmemesinin, dünyada ki barışı koruyacağına inanıyoruz. Çocuklara, gençlere sevgiyle dil, din ayrımı gözetmeden tüm insanları kucaklamayı, duyguları, imkanları paylaşmayı öğretebilmeliyiz. Şiddetin önlenmesi için kültürler arası çalışmak çok önemli. Barışın hayata geçirilmesi için kadınların sosyal yaşam içinde aktif olarak yer alması gerekli ve bunun geliştirebilmesi için kültürler arası kadın dayanışmasını güçlendirilmesi çok önemli Her ülke kadınları, Barışın önemini ön plana çıkarıp ?Yurtta barış, cihanda barış? sözünü slogan haline getirmeli” denildi.

Bildirgede barış kültürünün oluşmasında kadınlar aktif yer almasının gerektiği üzerinde de durularak, ?Çünkü savaşlar ve şiddet tüm insanları, özellikle kadınları olumsuz etkileyen küresel bir sorundur. Her türlü şiddet ve ayrımcılığın ortadan kaldıralacağı barış dünyası oluşturulmasına katkıda bulunabilmesi için, barış kültürünü oluşturmak için, dünya kadınlarının dayanışma içinde olmaları gerekmektedir. Barış kültürünün yapılanması ancak kadınlarının ortak yaşam alanlarında yer almasıyla sağlanır. Aktif, huzurlu yaşam için, kadınlar siyasi kararlarda önemli rol almalıdır. Dünyaya yeni can getiren kadınların bu yüzden barış temsilcileri olmaları gerek, çünkü kadın demek kardeşlik, güvenli ve destekleyeci, tutarlı, kararlı demektir. Barış aile içinde başlar. Sadece bu zemini hazırladığımız zaman barışı diğerlerine öğretebiliriz ve verebiliriz. Barış insanların içinde başlar. Gereksiz savaşları bırakmanın karşı tarafa saygı göstermenin ve diğer tarafın kültürüne değer vermemizin zaman çoktan geldi? şeklinde ifade edildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir