“Kadın ve Göç” – Göçmen Kadınların Hafızası ve Geleceği Projesi Tanıtıldı

“Kadın ve Göç” – Göçmen Kadınların Hafızası ve Geleceği Projesi Tanıtıldı
09 Eylül 2013

Belçika, Fransa, Romanya ve Türkiye ortaklığıyla düzenlenecek “Kadın ve Göç” – Göçmen Kadınların Hafızası ve Geleceği konulu Avrupa Birliği Kültür Programı destekli sanat projesinin tanışma kokteyli 07 Eylül Cumartesi günü, ekim ayında açılışı yapılacak olan Çanakkale’nin yeni sanat merkezi MAhAL’de gerçekleşti. Kokteyle Çanakkale’den kadın ve göç konusunda çalışan çeşitli araştırmacı, uzman, aktivist ve sanatçılar katıldı.

Avrupa’nın son yıllardaki temel meselelerinden birini, ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunlar gibi farklı nedenlerle yasadışı yollardan Batı’ya göç etmeye çalışan yığınlar oluşturuyor. Bu göçmenler içinde kadınların oranı gittikçe artarken varlıkları, özgün koşulları ve yaşadıkları sorunlar görmezden geliniyor. Göç hareketleri içerisinde kadınların konumunu ele alan, sanat ve sosyal sorumluluk projesi “Kadın ve Göç” isimli proje, Belçika (Les Halles de Schaerbeek ? Brüksel), Fransa (Dynamo Theatre ? Marsilya), Romanya (Suceava ? Bukovina) ve Türkiye (Troya Genç Çevre Derneği ? Çanakkale)’den sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle geliştiriliyor. Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen projenin Türkiye ayağı, ÇOMÜ GSF öğretim üyesi Seyhan Boztepe’nin sanat yönetmenliği, İsmail Erten’in koordinatörlüğünde CABININ (Çanakkale Bienali İnisiyatifi), Troya Kültür Derneği ve Troya Genç Çevre Derneği tarafından Çanakkale’de hayata geçirilecek. Projenin bir diğer sanat yönetmeni ise, Fransa’da yaşayan oyuncu, yazar ve eğitmen Sedef Ecer. Çanakkale’nin doğu-batı eksenindeki özgün konumu ve Avrupa’ya yönelen göçün geçitlerinden birini teşkil etmesi kenti projenin odağına yerleştirmekte.

“Kadın ve Göç” – Göçmen Kadınların Hafızası ve Geleceği konulu projenin amacı şu sözlerle ifade ediliyor:

Bu uzun soluklu ve çok odaklı proje, demokrasi, sosyal kalkınma, Avrupa kimliği, gençlerin gelişimi ve toplumsal kaynaşma alanlarında düşünmek ve yaratıcılıklar üzerinden bir tartışma zemini açmak yolunda en etkin araçlardan biri olan sanat dilini kullanacak. Tiyatro ve çağdaş sanatın farklı disiplinlerinde üretim yapan, uzman ve sanatçılarca yürütülecek atölyelere katılacak gençler, göçmen kadınlar üzerine araştırmalar yapacak. Proje ortağı dört ülkede gerçekleştirilecek çalışmalardan elde edilecek üretimler, sanat yönetmenleri tarafından bir araya getirilerek 21. Yüzyıla dair bir kadın destanına dönüşecek. KADIN VE GÖÇ projesi sayesinde, proje ortağı ülkeler ve Avrupa çapında göçmen kadınların sosyal konumu üzerine farkındalık yaratmak üzerine odaklanan kalıcı ve sürdürülebilir bir iletişim ve işbirliği ağı tesis edilmesi de amaçlanıyor.

“Kadın ve Göç” çalışması, proje ortaklarının 4-8 Eylül 2013 tarihleri arasında Çanakkale’de ilk kez bir araya geldiği toplantılarla başladı. Dynamo Tiyatrosu’ndan Joelle Cattino, Michel Bellier ve Jean-Pierre Attal, projenin yöneticisi Barbara Thoma, Romanya Clopot Vakfı’ndan ise Brandusa Dascalescu ve Oana Eugenia Boldur’un katıldığı toplantıları, projenin Çanakkale’den sanat yönetmeni Seyhan Boztepe, kavramsal çalışmalardan sorumlu mimar İsmail Erten ve projenin koordinatörü Deniz Erbaş yönetti. Yol haritasının ve etkinlik içeriklerinin belirlendiği toplantılarda, proje ortakları Çanakkale’yi, sivil toplum ve sanat hayatını yakından tanıma fırsatı buldu. 7 Eylül’de Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) tarafından ekim ayında açılışı yapılacak yeni sanat merkezi MAhAL’de düzenlenen tanışma kokteyline Çanakkale’den kadın ve göç konusunda çalışan çeşitli araştırmacı, uzman, aktivist ve sanatçılar katıldı.

Proje faaliyetlerinin aralık ayında sanat yönetmenleri, eğitmenler ve şehircilik uzmanlarının Çanakkale’de gençlerle düzenleyecekleri atölye çalışmaları, araştırma ve üretimlerle başlayacağı belirtilirken; projenin çıktılarının ise 2014 yılı sonbaharında, 4. Uluslararası Çanakkale Bienali ile eşzamanlı olarak kamusal alanda gerçekleştirilecek tiyatro gösterileri, sergi, performans ve sunumlarla Çanakkalelilerle paylaşılacağı ifade edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir