“Kadın ve Sanat” Temalı Kadın Buluşması Etkinlikleri Devam Ediyor

“Kadın ve Sanat” Temalı Kadın Buluşması Etkinlikleri Devam Ediyor
11 Eylül 2014

Bu yıl ‘Kadın ve Sanat’ temasıyla düzenlenen Kadın Buluşması etkinlikleri, ikinci gününde de renkli etkinliklerle devam etti. Etkinlikler kapsamında kardeş kent Osnabrück ve Osnabrück’ün kardeş kenti Greifswald’dan gelen kadın konuklar ile birlikte kentli kadınların da katıldığı etkinlikler, Seramik Müzesi’nde gerçekleşti.

Buluşmanın ikinci gününde ilk olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Seramik Bölümü’nden Doç. Ayşe Güler, Çanakkale’de seramik sanatının durumu hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Güler, Troia’dan Cumhuriyet dönemine kadar olan süreci katılımcılarla paylaşırken, Çanakkale seramiklerinin özellikleri hakkında da bilgiler verdi.

Kadınların seramik deneyimi
Buluşmada diğer bir renkli etkinlik de, ÇOMÜ Seramik Bölümü Öğr. Gör. Ergün Arda ile birlikte gerçekleşti. Troia formundan objeler meydana getiren Arda, çömlekçilik hakkında da uygulama ile ilgili bilgiler verdi. Arda’nın canlı seramik performansının yanı sıra katılımcı kadınlar da seramik çalışmasını deneyimleme fırsatı buldu.

Kendi tasarımlarını yaptılar
‘Kadın ve Sanat’ temasının işlendiği etkinlikler kapsamında ÇOMÜ Tekstil Bölümünden Öğr. Gör. Zerrin Güzel de, katılımcılarla birlikte kumaş baskı teknikleri üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. Güzel, kumaş baskı tekniğinin tarihçesi hakkında bilgiler verirken, kadınlar da aldıkları bilgiler doğrultusunda kendi tasarımlarını kumaşa aktardı.

Kadın Buluşması Katılımcılarından Başkan Gökhan’a Ziyaret
Kadın Buluşması etkinliklerinin yabancı konukları Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti.

Kardeş Kent Osnabrück ve Osnabrück’ün kardeş kenti Greifswald’dan ‘Kadın ve Sanat’ temalı Kadın Buluşması etkinliği için kente gelen heyet, Başkan Gökhan’la bir araya geldi. Kadın Buluşması etkinliklerini yakından takip eden heyet, bu kapsamdaki proje ve çalışmaları da oldukça beğendiklerini ifade etti.

Başkan Gökhan da, konukları kentte ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade ederken, ziyaret karşılıklı sohbetle devam etti. Ziyaretin sonunda ise konuklar, Başkan Gökhan’a çeşitli hediyeler takdim etti.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir