“Kadına Ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” Kampanya Başladı

06 Ekim 2016

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde 5 Ekim 2016 Çarşamba günü “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası kapsamında, Ece Malkoç ve 3E tasarım atölyesi ile “Çocuk İstismarına Dur De!” süreli sergi ilk gün buluşmaları gerçekleştirildi.

Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı kampanya ilk gün buluşmasında açılış konuşmasını gerçekleştiren Müze koordinatörü Cevat İnce; “Kent Müzesi olarak 2014 senesinde başlattığımız Kadına Yönelik Şiddete Karşı farkındalık toplantılarına 2016 senesinde Kent Konseyi ortaklığında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü destekleri ile devam ettik. 2016 senesindeki toplantılarımızın sonucunda ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan şiddet kavramını daha da geniş kitleye ulaştırabilmek ve şiddetin sona ermesi için mücadele edebilmek amacıyla Kent Konseyi ile ortaklığımızı devam ettirerek, Çanakkale Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Baro, UNICEF, İnsan Hakları Derneği, Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi, Boreas Kadın ve Sanat Derneği ortaklığında “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu oluşturuldu ve kampanya hazırlandı. Bu kampanyaya verilen destekler için tüm kurumlara teşekkür ederim” dedi.

İnce, konuşmasına şöyle devam etti; “Hazırlanan kampanya ile kentimizdeki kadın ve çocukların karşılaştıkları şiddete dikkat çekmek, çocukların karşılaştıkları ihmal ve istismara karşı farkındalık yaratmak ve soruna yönelik toplumsal kültürün değişmesine katkı sağlamak, şiddetin toplumsal yaşamımızdan çıkartılması hedeflendi. Kampanya kapsamında hazırlanan panolar 31 Aralık 2016 tarihine kadar mahallelerde kaldırımlar, parklar, site bahçeleri, alışveriş merkezleri gibi açık ve kapalı alanlarda sergilenecek olup mahalle meclislerinde de 3 haftada bir kadına ve çocuğa yönelik şiddet konulu bilgilendirme toplantıları yapılacaktır. Kampanya kapsamında mahalle meclisleri tarafından gerçekleştirilecek olan pano yer değişikliklerini müzemiz facebook sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.”

Süreli sergi salonunda gerçekleştirilen ve Müze katında devam eden ilk gün buluşmasının ardından konuklar tarafından Müze toplantı salonunda Ece Malkoç ve 3E tasarım atölyesinin “Çocuk İstismarına Dur De” kırkyama sergisi izlendi. Müze koordinatörü Cevat İnce’nin ‘şiddeti bitirene kadar devam ettireceğiz’ sözüyle vurguladığı kampanya kapsamında 1-4 Eylül tarihleri arasında Boreas Kadın ve Sanat Derneği tarafından gerçekleştirilen İlyada Buluşması dahilinde kent ile buluşan Ece Malkoç ve tasarım atölyesi çalışmaları 31 Aralık 2016 tarihine kadar Müze toplantı Salonunda ziyaret edilebilecek.

Öte yandan kampanya kapsamında 12 hafta sürecek olan “Kadının İnsan Hakları Eğitimi Programı” 6 Ekim’de Barbaros Mahalle Meclisi’nde başlıyor. Esenler ve İsmetpaşa Mahalle Meclisinde de yapılacak ve Sertifikalı olacak bu programa toplam 75 kadın katılıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir