Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 78. Yıldönümü

Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 78. Yıldönümü
05 Aralık 2012

5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 78. Yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Çanakkale’de kadınlar 5 Aralık nedeniyle Cumhuriyet Meydanında buluştu. Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapan kadınlar adına açıklama yapan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Neriman Urgancı, Atatürk’ün Türk ulusunun güçlü kılınması için, kadının yüceltilmesi gereğine inanmış, devrimlerle, Türk kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesinin sağlandığını belirterek; “Kadın hakları konusunda temel belge olan medeni yasanın 1926 yılında kabul edilmesi ile çağdaş toplum düzeyine geçilmiş, uzun yıllar boyunca görmezden gelinen kadınlarımız, ekonomik, siyasal ve sosyal haklara kavuşturulmuş, yaşamın çeşitli alanlarında karşılaşılan eşitsizlik ve ayrımcılığın kaldırılması için önemli bir adım atmıştır. 1934 yılında ise, birçok batılı ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması kadınlarımızın etkin yurttaşlar olarak ülke yönetiminde söz sahibi olmalarının olanaklı kılmıştır.kadınlara dönemin koşullarına göre çağdaş ve ileri boyutta önemli haklar sağlanmış olması, cumhuriyet,in en büyük başarılarındandır. Cumhuriyet’in sağladığı hak ve özgürlükleri en iyi biçimde kullanan kadınlarımız,bu güne kadar ülkemizin gelişmesine, ve demokratikleşme sürecine büyük katkıda bulunmuşlardır.bu katkılarını artırarak sürdüren kadınlarımız kendine güvenen ve üreten bireyler olarak toplumsal yaşamı yönlendirmekte, kimi kararlarda belirleyici olmakta, çeşitli mesleklerde önemli görevler üstlenmekte, yurt içinde ve dışında üstün başarılar kazanmaktadır. Toplumu inşa eden en önemli unsur kadınlardır.ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren,eğiten,büyük oranda kadınlarımızdır.bir anlamda kadınlarımız topluma şekil vermektedirler.. toplumumuzu şekillendiren kadınlarımızın, bilinçli, eğitimli.bir toplum oluşturabilmek için karar mekanizmalarında, ekonomik hayatta sosyal hayatta daha fazla temsil edilmesi gerekmektedir. Toplumumuzun yarısı olan kadınlarımızın sosyal hayatta yeterince temsil edilmemesi durumunda siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmadan bahsetmek mümkün olmayacaktır” dedi.

CHP’Lİ KADINLAR SEÇİLMEK İSTİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Emine Erkol, 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme haklarının verilmesi günü dolayısıyla parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Emine Erkol kadının seçme ve seçimle hakkının tanınması ile siyaset yapmaya dair taleplerinin, 5 Aralık 19934’de Mustafa Kemal önderliğinde kabul edildiğini söyledi. Erkol, “Aradan geçen 78 yıllık süreçte biz kadınların kazanımlarını daha ileri taşımamız gerekirken, bugün itibari ile gelinen nokta hiçte iç açıcı değildir. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki 550 milletvekilinden sadece 78’i kadın. Hükümetteki 26 bakandan sadece 1’i kadındır” dedi. Yasalar önünde ‘kadın erkekle eşittir’ demenin yeterli olmadığını kaydeden Erkol, “Kadınlar anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemler ile güçlenmedikçe ‘sonuçta eşitlik’ sağlanmıyor. Asıl olan sonuçta eşitlik anlayışıdır. Seçme ve seçilme hakkı yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar olarak yüzde elli eşit hak sistemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkı vesilesinin yıl dönümü, artık seçmek yetmiyor, seçilmek yönetmek istiyoruz” diye konuştu.

MHP’Lİ KADINLAR SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI KUTLADI
MHP Merkez İlçe Teşkilatı kadın kolları, 5 Aralık 1934 Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 78. yıldönümünü kutladı.

Sea Side Restaurant’ta düzenlenen kahvaltılı toplantıya MHP’li kadınlar yoğun ilgi gösterdi. MHP Merkez İlçe Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Devrim Yazıcı toplantıda yaptığı konuşmada; ” Atatürk kadınlara tanıdığı haklarla toplum içinde verdiği değeri belli etmiştir. Teşkilat olarak toplumun vazgeçilmezi olan kadınların her alanda ileri seviyede ve ön planda olmasını istiyoruz. “dedi. Merkez İlçe Kadın Kolları Çalışma Grubu Başkanı İncilay Karadeniz ise kadınlarsa yönelik yaptığı konuşmasında; ” Atatürk bütün ülkelerden önce Türk kadınına seçme seçilme hakkı tanımıştır. Teşkilatın biz kadınlara olan güvenini boşa çıkarmamak için azami gayret göstereceğiz” dedi.

SUNGUR’DAN KADINLARA MESAJ
İşçi partisi Çanakkale Öncü Kadın Başkanı Hasibe Sungur, 5 Aralık Dünya kadın hakları günü ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

İşçi partisi Çanakkale Öncü Kadın Başkanı Hasibe Sungur yaptığı açıklamada 5 Aralık’ın önemine değindi. Sungur açıklamasında şu sözlere yer verdi; ” Bugün 5 Aralık 2012 Türk Kadınlarına Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme hakkını tanıyan Anayasa değişikliğinin 78. yıldönümü. Aynı zamanda da kadın hakları günü Bu anlamlı günümüzü bir Türk Kadını olarak gururla ve sevinçle kutlarım. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi tüm yurttaşların eşit haklara sahip olmasına ve kadın erkek eşitliğine dayanır. Ulusal egemenlik temeline dayandırılan Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılan hukuk devrimiyle, din esaslarına dayalı hukuk sistemi terk edilmiş, yerine laik hukuk düzeni kurmak üzere batı ülkelerinde yürürlükte olan yasalar örnek alınmış hatta bazıları aynen benimsenmiştir. Laik hukuk sisteminin en belirgin özelliği; hukuk kurallarının yaşamın akışı içinde gelişen ve değişen ihtiyaçları karşılamak üzere değiştirilebilmesidir, oysa din kuralları değişmez kurallardır. 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınlarına Milletvekili genel seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanıyan anayasa değişikliği Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi. Bu nedenle 5 Aralık, o tarihten itibaren kadın hakları günü olarak kutlanmaktadır. 8 Şubat 1935 de yapılan milletvekili genel seçimlerinde kadınlar ilk kez milletvekili seçme ve seçilme hakkını kullandılar. Bu seçimlerin sonunda oluşturulan beşinci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisine l8 kadın milletvekili girdi. Bu ülkemiz ve Türk kadını adına çok önemli bir kazanımdır. AKP iktidarı tarafından yürürlüğe konan 4x4x4 eğitim sistemi ile Cumhuriyetimizin çok önemli devrim kanunlarından biri olan Tevhidi Tedrisat (Eğitimin birliği) yasası rafa kaldırılmıştır. TBMM’de kurulan Anayasa uzlaşma komisyonu tarafından yazılmakta olan bölünme Anayasası ile Cumhuriyet rejiminin değiştirilmesi hedeflenmektedir. Bütün bu gelişmeleri kaygı ile izlemekte ve endişe duymaktayız. Bizler Türk kadını olarak ve bir Türk anası olarak iş hayatının dışına atılmayı ve eve kapatılmayı asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Bizler, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetinin kadınları olarak Cumhuriyetle birlikte elde ettiğimiz haklarımızın elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz”

İSKENDEROĞLU’NDAN SEÇME VE SEÇİLME MESAJI
Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Jülide İskenderoğlu Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 78. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Jülide İskenderoğlu; “Atatürk’ün “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Türk kadınından daha çok çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez” sözleriyle kadınının hakkını teslim ettiği gibi, seçme ve seçilme hakkını vermek suretiyle güvenini teyit etti” dedi. İskerderoğlu mesajında şunları kaydetti: ” Ülkemizin demokrasi yolunda attığı her adımı daha ileri taşıma amacında olan Ak Parti Hükümeti kadınlarımıza yönelik pek çok ilke imza attı ve pek çok yeni düzenlemeler gerçekleştirdi. Kadının toplumun her kademesinde karar alma mekanizmalarına katılabilmesi için mevzuatımız, hemen tüm eksiklikleri Ak Parti iktidarında tek tek ele almıştır. Anayasa’dan, TCK’ya, İş Kanunu’ndan sosyal devlet uygulamalarına kadar kadın öncelikli düzenlemeler, hızla hayata geçirilmiştir. Kadınların karar alma mekanizmalarında ve elbette parlamentoda temsil oranının artması, Türk demokrasisi ve siyasetinin toplam kalitesinin artması demektir.”

GÖKHAN’DAN KADINLARA MESAJ
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 5 Aralık Kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 78. Yıldönümü nedeniyle mesajı yayınladı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan mesajında; “Kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 78. Yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz” dedi. Gökhan yayınladığı mesajda şu sözlere yer verdi; ” Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir. İnsan hakları standartlarının yükselmesi ve demokrasinin gelişmesi ile birlikte kadın hakları mücadelesinde de önemli yollar kat edilmiştir. Yasal olarak kadınlarımız çeşitli haklara sahip olmalarına rağmen, gelinen durumun yeterli olmadığı açıktır. Son dönemlerde kadınlara yönelik artan şiddet olayları hepimizi üzmekte, toplumumuzu yaralamaktadır. Bu sorunların ve üzücü olayların yaşanmaması için başta devletimiz ve ilgili kurumlar olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarından bütün bireylere önemli görevler düşmektedir. Kadınlarımızın hak ve özgürlük mücadelesinde her zaman yanlarında olduğumu tekrar ifade etmek istiyor, bu duygu ve düşüncelerle; başta kadın kuruluşları olmak üzere, kentimizde kadın hakları konusunda çalışan, katkıda bulunan, emek veren herkese teşekkürlerimi sunar, tüm kadınlarımızın “Kadın Hakları Günü”nü kutlarım”

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir