“Kadına Yönelik Şiddet” Farkındalık Toplantıları Devam Ediyor

29 Ocak 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kadına Yönelik Şiddet” farkındalık toplantıları devam ediyor.

28 Ocak 2015 tarihinde Kent Müzesi’nin konuğu Çanakkale özelinde ve ülke genelindeki çalışmaları ile Doç Dr. Gülbu Tanrıverdi oldu. “Kadına Şiddeti Etkileyen Faktörler” sohbet konusu ile Gülbu Tanrıverdi hazırladığı sunu eşliğinde deneyimlerini paylaştı. “Kadının olduğu her yerde şiddet var, bunu bizim ülkemizle sınırlandıramayız” diyerek başladığı sözlerinin ardından şiddete neden olan etmenlere değindi. Şiddetin çeşitli kaynaklarının olabileceğini söyleyen Gülbu Hanım doğduğumuz yerin bile şiddete bakış açımızı belirlediğinin altını çizdi. Bireysel, sosyo/psikolojik, sosyolojik olmak üzere çeşitli nedenlerin olduğunu söylerken çarpıcı bir örnekle sözlerini destekledi:

“Evimize hayvan alırken özellikle yavru olanlarını seçeriz ki küçükten alıştıralım, çocuk gelinlerdeki mantık da aynıdır. Baba evinden çocuk koca evine erken yaşta alışsın diye gönderilir.”

Çağımızın en önemli sağlık problemi olarak gördüğü “şiddet” in ortadan az ya da çok görülmesinin belli bir nedene bağlı olmadığını da vurguladı. Çanakkale’de 2014 senesinde 687 kadın ile yaptıkları çalışmada kadınların %29.7’sinin her hangi bir nedenden dolayı şiddete maruz kaldığı sonucuna vardıklarını belirtti. Kadına yönelik şiddete dair toplantıların sadece özel günler ile sınırlı olarak yapılmasındansa Kent Müzesi’nin başlattığı gibi belli aralıklarla her daim konuşulabilir olmasının gerekliliğinin altını çizdi. ÇOMÜ Kadın Araştırma Merkezi olarak yapacakları çalışmalar için gönüllü katılımcılara açık olduklarını kentteki tüm kurumların birleşip bir arada çalışması gerektiğini söyledi. Sohbet, katılan konukların da katılımı ve görüşlerini paylaşmaları ile sona ererken “Kadına Yönelik Şiddet” farkındalık toplantılarının Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde bir aylık periyotlarla devam edeceği duyurusu yapıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 4 Şubat 2015 Çarşamba saat 18.00’da Belgesel Gösterimi gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir