Çanakkale Kadın Platformu üyeleri ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’ dolayısıyla eylemler düzenleyerek, kadına yönelik şiddetin son bulmasını istediler.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü, Çanakkale’de kadınların yoğun katılım gösterdiği yürüyüşle başladı. Golf Çay Bahçesi önünde toplanan kadınlar, “Dünya yerinde durmaz, kadınlar özgür kalsa. Erkek vuruyor, AKP Koruyor, Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor, Rojava’ya bin selam” sloganları atarak önce Mümtaz Pirinççiler Meydanı’na, ardından da Çarşı caddesinde yürüyüşe geçtiler. Burada trafiğe açık alanda yürüyüş yaptıkları gerekçesiyle polis tarafından uyarılan kadınlar, eylemlerini sürdürerek basın açıklamasının yapılacağı İskele Meydanı’nda toplandılar. Çanakkale Kadın Platformu adına meydanda açıklama yapan Yürütme Kurulu üyesi Kadın Sekreteri Yasemin Adsız, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini ifade ederek; “Türkiye’de her 3 kadından 1’i şiddet görüyor. Yemeğin tuzu fazla, gömleğin yakası iyi temizlenmemiş, kocasından habersiz arkadaşına gitmiş, boşanmayı ya da ayrılmayı istiyor diye kadınlar öldürülüyor. Sadece geçtiğimiz Ekim ayında erkekler 16 ilde 28 kadını ve kız çocuğunu öldürdü. Daha önce karısını öldürmeye teşebbüs eden ve serbest kalan bir erkek, hakkındaki uzaklaştırma kararına rağmen karısını öldürdü. 11 kadını kocaları, 3 kadın ve kız çocuğunu babaları, 2’sini sevgilileri, 2’sini eski sevgilileri, 1’ni ağabeyi, 1’ni tanıdığı bir erkek, 1’ni damadı, 1’ni tanımadığı bir erkek öldürdü. İki trans kadın ile bir kadın ile iki çocuğunun katilinin kim olduğu ise belirlenmedi. 2014’ün ilk 10 ayında 255 kadının en güvenli yer olarak bildikleri evlerinde sokak ortasında, kocaları, sevgilileri, erkek kardeşleri, erkek akrabaları tarafından öldürüldüğü her yıl yüzlerce kadına tecavüz edildiği, binlercesinin tacize uğradığı, milyonlarca kadının fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddet gördüğü sorumluların cezası almadığı ya da az ceza ile yakayı kurtardığı, yasaların kadınları koruyamadığı bir ülkede nasıl yaşamamızı bekliyorsunuz?” dedi.

“Buradan Açıkça Erkeklere Sesleniyoruz!”
Kadınların ekonomik anlamda şiddete maruz kaldığını söyleyen Adsız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“7/24 mesai yapıp, ekonomik şiddet gördüğümüz bir ülkede nasıl mutlu yaşamamızı bekliyorsunuz? Sürekli olarak korku içinde yaşamaya, hakaret etmeye aileyle, arkadaşlarla, komşularla görüştürmemeye, giyim tarzı ile ilgili baskı yapmaya, eve hapsetmeye, kıskançlık bahanesiyle tehdit ve şantajlarla sürekli kontrol altında tutulmaya maruz kaldığımız, geceleri sokaklara çıkmaya korktuğumuz bir ülkede hangimiz özgürüz? Kadını rızamız olmadan bir cinsel ilişkiye zorlandığımız, çocuk gelin olmaya mahkum edildiğimiz, eğitim haklarımızın elimizden alındığı, evlilik içi ve dışı tecavüze uğradığımız taciz edildiğimiz, istismar edildiğimiz cinsel şiddet gördüğümüz bir ülkede, hangimiz geleceğe güvenle bakabiliriz. LGBTİ bireylere yönelik hak ihlallerinin, nefret cinayetlerinin adli sıradan vakalar olarak kabul edildiği ve sorumlularına ceza verilmediğini LGBTİ bireylerin hergün hakaret, şiddet, ayrımcılık ve ölümle karşı karşıya yaşadığı bir ülkede biz nasıl güven içinde yaşayacağız? Kadınlar sizin namusunuz/malınız değildir! Namus bekçiliği yapmanız ikiyüzlülüktür! Uyguladığınız şiddetin yaptığınız katliamın hiçbir geçerli nedeni olamaz. Kadınların bedeni sizlerin tarlası değildir. Kadınlar size çocuk doğuracak, yemek pişirecek, kirlilerinizi temizleyecek, hasta ve yaşlılarınıza bakacak köleler değildir. Her kadın anne olmak zorunda değildir. Bir kadının kıyafetinde dekolte var diye gözlerinizi açıp, ağzınız sulanarak bakmanız kadınları rahatsız etmeniz tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sevgiliniz, karınız ayrılmak istiyorsa zorla baskıyla yanınızda tutamazsınız. AKP kadın düşmanlığına devam ediyor. Bilimsellikten uzak, erkek egemen, bağnaz eğitim sistemiyle kadınlar değersizleştiriliyor. Kobane’de, Şengal’de kız kardeşlerimiz kaçırılıyor, tecavüze uğruyor. Savaştan en çok kadınlar ve çocuklar zarar görüyor. Savaşın ve şiddetin tam ortasında ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nü karşılıyoruz. Bugün sokaklara çıktık çünkü bu olup bitenlere artık yeter diyoruz. Meclis acil olarak tek gündemli toplanmalı, acil eylem planı oluşturulmalıdır”

Çanakkale Kadın Platformu üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikler, söylenen şarkılar ve video gösterimi ile sona erdi.