Kadınlar Gününde Üçe Bölündüler

Kadınlar Gününde Üçe Bölündüler
08 Mart 2015

Çanakkale’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Her yıl iki ayrı güzergahta kutlanan etkinliklerin, bu yıl Golf Çay Bahçesi önünde gerçekleşen yürüyüşüne katılan Çanakkale ELDER Şubesine üye kadınlar gruptan ayrılarak bağımsız eylem yapmak istediler. Etraftakilerin şaşkın bakışları altında yürüyüşü başlatan yaklaşık 15 kişiden oluşan kadın grubu, Birleşik Haziran Hareketi tarafından gerçekleştirilen yürüyüşe katılmayarak eylemi protesto ettiler. Kadın dayanışmasının önemine dikkat çekilen bir günde yaşanan bölünme, çevredeki vatandaşların dikkatlerinden kaçmadı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bugün Çanakkale’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen çelenk sunma töreninde, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Sevgi Uluşal ve Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Güneş Pehlivan günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. Cumhuriyet Meydanı’nda soğuk hava koşulları altında düzenlenen tören sonrasında Halk Bahçesi’nde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın heykelinin olduğu alana gelen kadınlar burada ellerinde bulunan karanfilleri bırakarak, Zübeyde Hanım’ın emekçi kadınlar gününü kutladılar.

İKİ GRUP OLDU ÜÇ
Çelenk sunma törenleri ardından Birleşik Haziran Hareketi Çanakkale Şubesi üyeleri tarafından Golf Çay Bahçesi önünde düzenlenen yürüyüşe katılan kadınlardan bazıları diğer bir grubu protesto ederek ayrı bir eylem gerçekleştirdi. Çanakkale’de yaklaşık dört yıldır, Golf Çay Bahçesi ve Eski Salı Pazarı alanında iki ayrı grup olarak yapılan kadın eylemleri böylece üçe ayrılmış oldu. Golf Çay Bahçesi’nde en ön sırada yer almak isteyen ELDER Şubesine üye kadınlar ve Kent Konseyi’ne üye kadınlar diğer gruptan ayrılarak en ön safta yürüdüler. Birleşik Haziran Hareketine üye kadınlar ve erkekler yarım saat arayla eylem yaparak, İskele Meydanı’nda bir açıklama gerçekleştirerek eylemlerine burada son verdiler. Diğer grubu bırakan ELDER Şubesine üye kadınlar eylemlerini Morabbin Park’ta sonlandırdılar. Çanakkale Kadın Platformu üyeleri tarafından Eski Salı Pazarı’ndan itibaren başlayan yürüyüş ise Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemlerine, birçok erkek katılarak destek verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir