“Kadınların Sessiz Çığlıklarına Ses Olmak İstedim”

07 Şubat 2017

Zeynep Funda’nın ‘Ebru, Hat ve Minyatür’ sergisi, Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkıları ile Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açıldı. Zeynep Funda çalışmalarıyla, mesleği olmayan kadınlara ebru sanatını öğretmeyi hedefliyor.

Ebru Sanatçısı olmadığını, kendisinin daha çok Ebru sanatına destek veren ve Ebru sanatını günlük yaşama katmaya çalışan biri olduğunu söyleyen Zeynep Funda, ayrıca Dünya Sanat Edebiyat Dergisi yazarlarından ve 25 yıldır sanatla ilgileniyor. İşitme engellilerin ve LÖSEV’in gönüllü öğretmenlerinden ve Gökçeada Sanat’ta öğrencilere gönüllü olarak ebru sanatını öğretiyor.

Zeynep Funda’nın ebru ve minyatür esrelerinden oluşan sergi açılışına, yakınları ve sanatseverler katılırken serginin açılışını Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz yaptı. “Şiddet gören kadınların sessiz çığlıklarına ses olmak” isteyen Funda, sergi hakkında yaptığı konuşmada; “Kadınların huzur içinde, şiddetten uzak olunca kadınların güzel şeyler yapabileceğine inanıyorum. Özellikle kumaş üzerine yapacağım çalışmalarımın tamamını eğitimsiz kadınları meslek sahibi yapmak için uygulayacağım. Kendime ait olarak geliştirdiğim ebru sanatının püf noktaları ve sırlarını onlara öğreteceğim. Sergi hakkında konuşmak gerekirse, yaklaşık 32 eser burada bulunuyor. Ebru sanatı ile kaligrafiyi, ayrıca 3D çalışmaları harmanladık. Ve ebru sanatını kıyafetler üzerinde de denedim. Bu genelde kimsenin denemediği tekniktir” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir