“Kahramanlar”, Açık Havada!

“Kahramanlar”, Açık Havada!
04 Temmuz 2020
06 Temmuz 2020
Mahal
Film Gösterimi

Goethe Enstitüsü’nün sinema dizisi “Kahramanlar” CABININ ve MAHAL işbirliğinde bu kez Çanakkale’de açık havada devam ediyor. 4, 5 ve 6 Temmuz’da her gün saat 21.30’da başlayacak gösterimler ücretsiz ve Türkçe altyazılı olacak.

Gösterimler ile ilgili yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

Kahramanlar: Onları çizgi romanlar ve aksiyon filmlerinden, masallardan ve destanlardan biliriz. Korkusuz, cesur ve güçlüdürler. Hatta bazen Süpermen ya da Wonder Woman gibi doğaüstü yeteneklere de sahiptirler. Onların olağanüstü eylemleri günlük yaşamımızın sınırlı olanaklarıyla keskin bir tezat içindedir. Çünkü gerçek hayatta kahramanlar yoktur. Yoksa var mı?!
Çoğu zaman bizi sıra dışı eylemlere iten ve içimizde beklenmedik güçler açığa çıkaran, yaşam serüvenimizde aniden karşımıza çıkıveren dönüm noktalarıdır. Ağır hastalığa rağmen hayat sevincimizi yitirmemek ya da geçmişe ait hataları onarmaya çalışmak gündelik yaşamın gerçek kahramanlıklarıdır. “Kahramanlar” adıyla sunduğumuz film seçkisi tam da bunları konu ediniyor.

2018 ve 2019 yıllarına ait en başarılı ve en heyecanlı Alman sinema filmlerinden oluşan bir seçki hazırladık: Caroline Link’in yönetmenliğindeki “BİRAZ DA GÜLMEK LAZIM” Alman sinemalarında milyonlarca seyirciyle buluştu. Yönetmenliğini Florian Cossen’in yaptığı “COCONUT HERO” da dikkati çeken bir başarı elde etti. “SUPA MODO” ise 2018 yılında, Chemnitz’de düzenlenen Schlingel Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nde Goethe-Institut ödülüne layık görüldü.

SUPA MODO

SUPA MODO
Foto: Film Still © One Fine Day Films / Enos Olik
2018, 74′
Yönetmen: Likarion Wainaina
Oyuncular: Stycie Waweru, Nyawara Ndambia, Marrianne Nungo, Johnson Chege, Humphrey Maina
Dokuz yaşındaki Jo macera filmlerine bayılıyor ve bir süper kahraman olmayı hayal ediyor. En büyük arzusu, başkahramanı kendisinin canlandırdığı bir film çekmek. Daldığı hayal dünyasında, hastalığını ve iyileşme şansının olmadığını unutuyor. Gün geliyor Jo’nun ablası, yaşam dolu kardeşinin geriye kalan kısacık ömrünü sadece yatakta geçirmesine seyirci kalmaya gönlü el vermiyor. Jo’yu, sihirli güçlere sahip olduğuna inandırıp kız kardeşinin hayalini gerçeğe dönüştürmeye yardım etmeleri için tüm köyü harekete geçiriyor.
Alman-Kenyalı yapım kolektifi One Fine Day Film bünyesindeki bir masterclass çalışmasının ürünü olan bu dokunaklı hikayeyi filme çeken Kenyalı sinemacı Likarion Wainaina, hayal gücünün kudretini ve veda etmenin sıra dışı bir yolunu anlatıyor.

Coconut Hero

Coconut Hero
Yönetmen: Florian Cossen
Almanya, Kanada
Renkli, 2015, 97′
Dil: Almanca, İngilizce (Türkçe altyazılı)
Oyuncular: Alex Ozerov, Bea Santos, Sebastian Schipper, Krista Bridges
Mike Thyson 16 yaşında bir gençtir ve sürekli her şeyden şikayet eden annesiyle birlikte Kanada ormanlarında küçük bir kasabada yaşamaktadır. Alman babasını hiç tanımaz, arkadaşı da yoktur. Hayat ona o kadar korkunç ve çekilmez gelmektedir ki, kendini öldürmeye karar verir. Önce kendisi için bir ölüm ilanı yazar, sonra da kafasına dayadığı tüfeğin tetiğini çeker. Ama ertesi gün kendine geldiğinde umduğu gibi cennette değil, hastanededir: Mike, istatistiki olarak kafasına ateş etmesine rağmen hayatta kalan yüz kişiden biri olmuştur. Ama hastanede doktorların beyninde bir tümör keşfettiğini öğrenir ve keyfi yerine gelir. Hayatını kurtaracak ameliyattan kaçabilmek ve bu sefer amacına ulaşabilmek için hastalığını gizler. Ama bu sefer de, ölümle karşı karşıya olduğu bu anlarda hem acı, hem de mutluluk hissetmeyi öğrenmeye başlar. Sonra da Miranda ile tanışır; artık gerçekten ölmek istediğinden hiç de emin değildir. Coconut Hero eleştirmenler tarafından küçük bir başyapıt, komediyle trajedi arasında harika bir denge yakalayan bir film olarak nitelendirildi.

Der Junge muss an die frische Luft

BİRAZ DA GÜLMEK LAZIM
Der Junge muss an die frische Luft
Foto: © UFA Fiction 2018
2018, 100′
Yönetmen: Caroline Link
Oyuncular: Julius Weckauf, Luise Heyer, Sönke Möhring, Hedi Kriegeskotte, Joachim Król, Ursula Werner
1970’li yılların başlarında Ruhr bölgesinde Recklinghausen kentindeyiz. Hans-Peter, dokuz yaşında biraz da tombul bir çocuk. Fakat bu, küçük afacanın özgüvenini hiç sarsmamışa benziyor, aksine, o şakaları ve esprileriyle insanları güldürmeyi başarıyor. Çünkü o, onu gelecekte Hape Kerkeling yapacak, Almanya’nın en iyi, en ünlü komedyenlerinden biri haline getirecek bir yeteneğe sahip. Oscar ödüllü Caroline Link’in filmi, Hape Kerkeling’in kendi yaşamını kaleme aldığı anılarına dayanıyor.
“BİRAZ DA GÜLMEK LAZIM” mizahi yönlerinin yanı sıra unutmaya çalışan bir toplumun derinlikli bir irdelemesini içeriyor. İkinci Dünya Savaşı’nın travmalarını atlatamamış ve nefes almak için en az hava kadar gülmeye ihtiyacı olan insanları anlatıyor. Hans-Peter küçük yaşına rağmen bu ihtiyacın farkına varan bir çocuk. Ama hayatındaki en önemli kişide yeteneği işe yaramıyor. Depresyonla boğuşan annesi o dokuz yaşındayken intihar ediyor.

Kahramanlar, Açık Havada!

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir