Kalbinden 7 cm’lik Kitle Çıkarıldı

Kalbinden 7 cm’lik Kitle Çıkarıldı
19 Ağustos 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, bir başarıya daha imza attı.

Kalbinden 7 cm’lik kitle çıkarıldı
Tıp Fakültesi Hastanesine, nefes darlığı ve çarpıntı şikayetiyle başvuran 75 yaşındaki Neziha Çetin isimli hastanın kalbin sol atriyumunda (kulakçık) 7 cm’lik kitle tespit edildi. Kalp içerisinde hareket eden bu kitlenin, kalbin sol tarafındaki kapağı daraltması ile kalp yetmezliğine neden olduğu belirlendi. Başarılı bir açık kalp ameliyatı ile kalp içerisinden çıkarılan bu kitlenin 7-8 santimetre büyüklüğünde ve kalbin bir odacığını neredeyse tamamen doldurduğu gözlendi.

Ameliyat sonrasında açıklama yapan Prof. Dr. Mustafa Saçar, “Hastamız bu ameliyattan oldukça fayda görecektir. Çünkü, kalbin bir odacığını neredeyse tamamen kaplayan bu kitle hastanın normal bir yaşam sürmesine izin vermiyordu. Ayrıca kalp içinde hareket de eden bu kitlenin yerinden koparak her an beyin, böbrek gibi hayati organları besleyen damarları tıkaması gibi durumlar da olabilirdi. Şu anda böyle bir risk kalmamıştır. Hastamızın son kontrollerini yaptık ve şifa ile taburcu ettik” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Saçar, Yrd. Doç. Dr. Ali Ümit Yener ve Yrd. Doç. Dr. Turgut Özkan’ın birlikte gerçekleştirdiği açık kalp ameliyatı sonunda yetkililer hastanın kalbinden çıkarılan bu dev kitlenin kesin tanısının, patolojik incelemeler sonucunda konulabileceği belirtti.

Başarılı bir operasyonun ardından hasta, kendisi ile yakından ilgilenen kalp ve damar cerrahi servisinde bulunan tüm personele teşekkür etti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir