Kalp Krizi Gençleri Tehdit Ediyor

Kalp Krizi Gençleri Tehdit Ediyor
22 Nisan 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Ertuğrul Ercan, son yıllarda özellikle gençlerde görülmeye başlanan kalp krizine dikkat çekerek, ailesinde erken yaşlarda kalp hastalığı nedeni ile ölüm hikayesi bulunanların şikayeti olmasa da tetkik yaptırmalarının önemli yararlar sağlayabileceğini söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarının günümüzde ölüm nedenleri içinde birinci sırada yer aldığını belirten Doç. Dr. Ertuğrul Ercan, “Antibiyotiklerin henüz keşfedilmediği eski dönemlerde infeksiyonlara bağlı ölümler daha sık görülüyordu. Oysa 21. yüzyılda damar sertliği olarak bildiğimiz, ateroskleroza bağlı ölümler hızlı artış göstermiştir. Ölüme yol açan hastalıkların sıralaması neden değişmiştir? Çünkü, masa başında daha fazla zaman geçiriyoruz, daha az hareket ediyoruz ve daha fazla stres altındayız.

Beslenme alışkanlıklarımız genel olarak değişti. Yemek hazırlamak zaman kaybı olarak algılanmakta ve amaç çok kısa sürede açlığın giderilmesi halini almıştır. Bu nedenle hazır gıdalar geniş kitlelerce daha çok tercih edilmektedir. Yeşil sebze, meyve ve balık ise genel olarak gereğinden daha az tüketilmektedir. Yaşam tarzındaki bu olumsuz değişiklikler ile insanların ortalama bel çevresi artmakta, yağlanma ve şişmanlık beraberinde felaket getirmektedir. Obezite ya da bilinen adı ile şişmanlık, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, eklem ve solunum bozukluklarına neden olmaktadır” dedi.

“KOLESTEROLÜNÜZE DİKKAT EDİN”

Konuşmasında kolesterol konusuna da değinen Ercan, “Kanda kötü kolesterolün (LDL) yükselmesi de kalp üzerinde olumsuz etki yapıyor. Ülkemizde yapılan bir çalışmada, faydalı olduğu bilinen iyi kolesterol, Avrupalı ülkelerin ortalamalarından daha düşük bulunmuştur. Damar sertliğine karşı koruyucu olan bu kolesterol tipinin (HDL) düşük olması ne yazık ki ek risk faktörüdür. Yüksek yoğunluklu bu kolesterol tipinin artırılması için sigara bırakılmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Önerilen egzersiz, ıkınarak yapılan ağırlık kaldırma gibi egzersizler değildir. Bunun yerine kalp hızını hedef değere kadar artıracak yürüyüş, koşma, yüzme gibi egzersizler önerilmektedir. Kalp hızının egzersizle artırılacağı hedef değer yaşla ilgilidir. Egzersiz sırasında, ortalama istirahat kalp hızını yüzde 20 artıracak fiziksel aktivite genel olarak uygun olacaktır. Fakat zeminde kalp hastalığınız var ya da açık kalp ameliyatı, stent uygulanması gibi diğer risk taşıyan durumlarda, hedef kalp hızı daha düşük değerlerde olabilir. Ani, yoğun egzersizler, zeminde gizli kalmış hastalık varsa kalp krizine neden olabilir. Bu nedenle orta ve ileri yaşlarda egzersize başlamaya karar verilirse öncesinde mutlaka doktor kontrolü faydalı olacaktır. Uyuşturucu ya da benzer etkili haplar da kalp krizine neden olabilir. Kokain kullanımı sonrası çok genç yaşta kalp krizi gelişen olgular vardır. Nadiren arı ve akrep sokması da kalp krizine yol açabilir” açıklamasını yaptı.

“AİLESİNDE KALP RAHATSIZLIĞI OLANLAR MUTLAKA TETKİK YAPTIRSIN”

Kalp rahatsızlığı konusunda genetik faktörlerin önemine de dikkat çeken Ercan, “Kalp krizi konusunda dikkat çeken başka önemli bir faktör ise genetik mirastır. Genetik değişiklikler anne babadan kalıtılabildiği gibi mutasyonlarla ilgili hastada başlamış olabilir. Bu genetik değişikliklerin; pıhtılaşmayı ve damar sertliğini hızlandırıcı, kan yağ düzeylerini yükseltici ya da başka olumsuz etkileri olabilir. Bu bozuklukların erken tanınması çok önemlidir. Ailesinde erken yaşlarda kalp hastalığı nedeni ile ölüm hikayesi bulunan kişilerin şikayeti olmasa dahi bu açıdan tetkik yaptırması önemli yararlar sağlayabilir. Belirtilen nedenlerle ülkemizde kalp damar hastalıklarının görülme sıklığının daha da artması olasılığı vardır. Bu nedenle Türk Kardiyoloji Derneği ülkemizde bu tablonun ağırlaşmasını engellemek için toplumumuzu bilinçlendirmek amacıyla yoğun çaba sarf etmektedir. Bu anlamda, sigaranın kullanımının yasal olarak kısıtlanması, toplum sağlığı açısından olumlu bir gelişme olmuştur. Genel olarak ülkemizde konu hakkındaki bilgi düzeyi, bu çabalar sonucu yükselmeye başlamıştır” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...
  • mustafa günal
    06/11/2010 22:07

    sayın ertuğrul ercan bey değerli doktorum size muayene olduktan sonra kendimi önerileriniz doğrultusunda daha iyi hissediyorum . teşekkürlerimi iletir size başarılar dileğiyle iyi çalışmalar.

  • EMİNE
    08/09/2009 16:36

    Ertuğrul bey merhaba sizi Çanakkale 'de bu mevkide görmek güzel tebrik ederim.central hospital emine

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir