Kanada Newfoundland ve Labrador’da, “Türk Cumhuriyeti Günü”

11 Kasım 2015

Eylül Ayında Çanakkale’yi ziyaret eden Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaletlerinin Başkenti Belediye Meclisi 29 Ekim’i “Türk Cumhuriyet Günü” olarak kutlama kararı aldı. Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı münasebetiyle Çanakkale’yi ziyaret eden Newfoundland ve Labrador Eyaletinin Başkenti St. John’s Belediye Meclisi 29 Ekim’i “Türk Cumhuriyet Günü” olarak kutlama kararı aldı.

Konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığımızdan ve Ottawa Büyükelçiliğimizden alınan yazılarda; “heyetin 18-21 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’ye yapmış olduğu gezide, ziyaret öncesi hazırlıklarda ve ziyaret sırasında Çanakkale Valiliğimizin gösterdiği yakın ve sıcak ilgi, heyetin törenlerine ilişkin sağlanan kolaylıklar ve Sayın Valimiz Hamza Erkal tarafından heyetin kabulü sonuçlarını burada yakından müşahede ettiğimiz son derece olumlu gelişmelerin önünü açmıştır” denilmiştir. Konuya ilişkin yazının devamında “karşılıklı ilişkilerin gelişmesi, Sayın Valimiz Hamza Erkal’a resmi ziyaret davetinin yapılması hiç kuşkusuz bir ilki teşkil etmiştir” denilmektedir.

Bu gelişmeler ve Kanada’daki vatandaşlarımızın girişimleri sonucunda Eyaletin Başkenti St. John’s Belediye Meclisi 29 Ekim’i “Türk Cumhuriyet Günü” kutlama kararı almıştır.

Kanada Newfoundland Kraliyet Alayı’nın yaptığı Suvla Koyu çıkartmasının 100. yılı nedeniyle, Gelibolu Yarımadası’nda törene katılmak için Çanakkale’ye gelen Newfoundland Eyaleti Bakanı Vekili Alastair O’reilly, Kraliyet Alayı Danışma Konseyi Başkanı Ron Penney ve 100.yıl onur projesi lideri Melanie Martin, Vali Hamza Erkal’ı 21 Eylül tarihinde ziyaret etmişlerdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir