“Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır”

01 Nisan 2014

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü 01 ? 07 Nisan Kanser Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi;

Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize bir grup hastalığın ortak adıdır. Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olup, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle de önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün ürünlerinin kullanımı, sağlıksız beslenme ve obezite, alkol ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır.Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde  tedavinin yaşam kalitesine  çok şey katabildiği kanser türlerini  göz önüne alırsak  korunmanın önemi artmaktadır.

Bireysel ve toplumsal açıdan bakıldığında son derece önemli bir sağlık sorunu olan kanser ve kanser konusunda yapılabilecekleri geliştirmek ve gündemde tutmak amacıyla 1-7 Nisan tarihleri arası Kanser Haftası olarak kabul edilmiştir.

Kanserin artan önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır. Bu amaçla, Bakanlığımız Kanser Daire Başkanlığınca Çanakkale Devlet Hastanesine entegre olarak, gerektiğinde hastanenin tüm olanaklarından yararlanacak şekilde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi kurulmuştur.

Bu Merkezin Kuruluş Amacı;

  • Kanser taraması; kanseri tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayenenin yapılmasıdır.
  • Meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (kalınbağırsak) kanserine bağlı ölümleri azaltmak,
  • İleri evrede tanı alan kanser olgularını azaltmaktır.
  • Toplumda farkındalığı artırmak için gerekli bilgilendirmeyi yapmaktır.

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde Taraması Yapılan Kanserler:   

  • 40-69 yaş grubundaki kadınlar için  meme kanseri taraması (klinik  muayene ve mamografi ile)
  • 30-65 yaş grubundaki kadınlar için serviks (rahim ağzı) kanseri taraması (pap smear testi  ile)
  • 50-70 yaş kadın ve erkekler için kolorektal (kalın bağırsak) kanser taraması (gaitada gizli kan testi ile)

Yapılan bu tarama hizmetleri ücretsizdir. Ayrıca İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır.

Kanserde erken tanı; tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, doku ve organ kaybını önler, tedavi giderlerini azaltır ve hayat kurtarır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Burhan KÜTÜK
Halk Sağlığı Müdürü

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir