Kar Yağdı, Yılanlar Toprak Altından Çıktı

03 Şubat 2010

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Bezirganlar köyünde yoğun kar yağışı ve soğuk havaya rağmen engerek yılanlarının kış uykusundan uyanıp dışarı çıkması vatandaşları şaşkına çevirdi.

Köy halkından Bekir Gürsoy, köy yakınındaki kuyunun yanından geçerken içinde 3 yılan gördüğünü belirterek, “Keçileri otlatmak için bölgeden geçerken kuyunun içinde su olup olmadığını bakmak istedim. İçinde 3 tane yılan görünce şaşırdım. Hemen köylülere haber verdim. Kış ortasında kuyuda yılan olmaz deyip bana güldüler. Ben de bunu ispat etmek için yılanların görüntüsünü cep telefonumla çekip kahvede kendilerine gösterdim. Yılanların gerçek olduğunu anlayan köylüler, bunun üzerine kuyuya yılanları görmeye akın etti” dedi.

Köylülerden İsmail Karakuş ise bu mevsimde dışarıda yılan olmasının inanılır gibi olmadığını kaydederek, “Bunlar herkesin bildiği gibi yöremizde en zehirli ve tehlikeli yılan olarak bilinen engerek yılanı. Korkmuyoruz ama tedirginiz” diye konuştu.

Köy halkından Günay Merham da uzun süredir yılanların kuyuda olduğunu ifade ederek, “Yaklaşık 15 gün evvel yılanları kuyuda gördüm. İkisi engerek yılanı, biri ise yöremizde bozyörük adı verilen yılanlardan. İki cins yılan da çok zehirli. Ama öldürmek istemiyoruz. Tabiatın dengesi bozulduğu için yöremizde çok fazla fare var. Yalnız anlamadığımız konu, yılanların bu mevsimde kuyuda ne aradığı. Bakın her taraf kar içinde ama onlar suyun içinde” dedi.

Komşu köy Hacıdervişler köyü halkından Ramazan Eren ve Celal Yiğit ise kuyuda yılan olduğunu duyunca inanamayıp yılanları görmek için Bezirganlar’a geldi. Ramazan Eren, “İnanmakta güçlük çekiyorum. Bu mevsimde yılan nasıl olur? Hem de kuyuda, suyun içinde. Üç yılan da en zehirli ve tehlikelilerinden” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir