Karabiga Kadın ve Çocuk Merkezi Fark Yaratıyor

21 Ocak 2014

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini”, anlattığı “Fark Yaratanlar” programı beşinci sezonunda da devam ediyor. Fark Yaratanlar programı, yapılan çalışmaların kısa videolarının, Sabancı Vakfı tarafından hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasını, izleyenlere ilham vermesini, böylece toplumsal gelişmeye aktif katılımın çoğalmasını amaçlıyor.

Sabancı Vakfı’nın bu haftaki Fark Yaratan’ı, Karabiga Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi oldu. Kooperatif, “Karabiga Kadın ve Çocuk Merkezi” projesi ile Çanakkale’ye bağlı Biga ilçesinin beldesi Karabiga ve çevresindeki köylerde, kadınların sosyal ve ekonomik potansiyellerini geliştirmek amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Bölgedeki kadınların ekonomik ve toplumsal katılımlarının arttırılması hedefiyle kurulan merkezde, bölge kadınlarının ihtiyaçları paralelinde birçok farklı konuda eğitimler düzenleniyor. Kadınlar; ön muhasebe, bilgisayar, finansal okuryazarlık, kadın hakları, kadın sağlığı, liderlik, politik katılım gibi konularda kurslara katılabiliyor. Çocuğu olan kadınları da projeye dahil edebilmek amacıyla, merkezde ayrıca oyuncak kütüphanesi, oyun odası ve öğrenciler için okul sonrası etüt programı bulunuyor.

Merkezde, bugüne kadar yaklaşık 500 kadına ulaşılarak merkez hakkında bilgi verildi, 100’den fazla kadın da merkezin eğitimlerine katıldı.

Proje, Sabancı Vakfı’nın Toplumsal Gelişme Hibe Programı desteği ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ortaklığıyla yürütülüyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir