Karabiga’da Kömürlü Termik İçin Bir İptal Kararı Daha

Karabiga’da Kömürlü Termik İçin Bir İptal Kararı Daha
24 Mayıs 2014

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde verilen hukuk mücadelesinde CENAL elektriğin kurmak istediği kömürlü termik santralle ilgili dördüncü kez yürütmeyi durdurma kararı verildi.

22 Mayıs 2014, Çanakkale Greenpeace’in CENAL Elektrik Üretim A.Ş’nin Çanakkale Karabiga’da kurmak istediği kömürlü termik santralin ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu olumlu’ kararına karşı açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Santralin yılan hikayesine dönen ÇED sürecinde 2012 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şirketin hazırladığı ÇED raporuna olumlu karar vermiş, ancak daha sonra Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Biga Çevre Derneği’nin açtığı dava üzerine Çanakkale İdare Mahkemesi, yerleşim alanlarına çok yakın olduğu ve tarım arazilerine ve deniz yaşamına etkileri nedeniyle bu kararı iptal etmişti. Daha sonra ise şirket, ÇED sürecini dörde bölmüştü. Bölgede diğer yerel kurumlarla birlikte açılan dava, dörde bölünen ÇED dosyasının, enerji santrali ve derin deniz deşarjıyla ilgili bölümüne karşıydı. ÇED raporunun diğer iki bölümü hakkında daha önce Karabiga Temiz Doğa Derneği dava açtı ve bu davalarda da yürütmeyi durdurma kararı verildi.

İnşaat bir an önce durmalı
Alınan kararla ilgili konuşan Greenpeace Akdeniz Avukatı Deniz Bayram, “Bölgede alınan tüm yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına rağmen burada inşaat aylardır büyük bir hızla devam ediyor. Bu hukuksuz inşaat bir an önce durdurulmalı. Aksi taktirde, Karabiga’da geri dönülemez zararlar oluşacak” dedi.

Süreç tamamen hukuka aykırı
ÇED raporunun dörde bölünmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Bayram “Sonuç olarak projenin çevreye vereceği geri dönülemez zararlar 2013 yılında tespit edilmişti. Raporu dörde bölünce bu etkiler azalmıyor ve zaten dörde bölünmüş olması hukuka aykırı. Entegre proje olan kömürle çalışan termik santrallerin ÇED süreci bir bütündür ve bütün olarak tek süreç şeklinde yürütülmeli. Çanakkale İdare Mahkemesi de vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde, termik santral entegre projesinin çevresel etkilerinin bütüncül olarak değerlendirilmeyip, parçalara ayrılmış olmasının hukuka aykırı olduğuna vurgu yaptı. Projenin sağlık ve çevre etkileri düşünüldüğünde projenin tamamen iptal edilmesi ve şu ana kadar verilen zararın geri döndürülmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi.

Sorunun en temeli enerji politikaları
Greenpeace, Soma’da yaşanan facia sonrası, sorunun temelinde Hükümet’in enerji politikaları olduğunu ifade eden bir kampanya başlattı. Greenpeace’in kampanyasında kömürün, madenden çıkarılmasından, termik santrallerde yakılması aşamasına kadar her alanda insan sağlığı, çevre ve iklime zarar verdiğine değiniliyor ve bu nedenle 2040 yılına kadar kömürün devreden çıkarılarak elektrik üretimindeki payının sıfıra indirilmesi talebinde bulunuyor. Greenpeace’in Avrupa Birliği Yenilenebilir Enerji Konseyi ve Dünya Rüzgâr Enerjisi Konseyi ile birlikte hazırladığı Enerji [D]evrimi raporu, Türkiye’nin 2040’a kadar elektrik ihtiyacının %85’ini yenilenebilir enerjilerden karşılayabileceğini gösteriyor. Kampanyaya http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/plan-b adresinden ulaşılabilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir