“Karadağ Geçilmez Değeri Altınla Biçilmez”

01 Ağustos 2014

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Karadağ Köyü’nde başlatılan altın arama ve sondaj çalışmaları köylüleri isyan ettirdi.

Çan ilçesine bağlı Karadağ köyünde, yaklaşık 46 bin metrekare alanda yapılması düşünülen 600’ün üzerinde ki sondaj çalışmaları protesto edildi. Komşu köy sakinlerinin katılımıyla bir araya gelen köylüler, özel bir şirket tarafından sürdürülen altın arama ve sondaj çalışmalarını Karadağ’da istemediklerini dile getirerek çeşitli etkinlikler düzenlediler. Eyleme, MHP Çan İl Genel Meclisi Üyesi ve İl Genel Meclisi İkinci Başkan Vekili Recep Cahit Özer de katıldı. ‘Köylü milletin efendisidir’, ‘Karadağ geçilmez değeri altınla biçilmez’ pankartları taşıyan köylüler adına konuşma yapan Karadağ Köyü Muhtarı Ramazan Dizman, “Sadece düğünlerimizde bir süs aracı olarak kullandığımız altın bahane edilerek Karadağ köyünün arkeolojik geçmişi ve doğamız talan edilmek istenilmekte olup, bu süreç suyumuzu da tehdit etmektedir. Bugün nedenini bilmediğimiz, onaylarını verenleri köyümüzde hiç görmediğimiz, ortalama 650 civarında sondaj kuyusunu açma yetkisine 2019 yılına kadar sahip olan bu şirketle tek başımıza ve yöre köylerimizle birlikte mücadele vermekteyiz. Karadağ köyümüzde altıncı filo istemiyoruz. Son olarak Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi çok iyi bilmekteyiz ki; biz tüm köylüler olarak birlik oldukça, onlar geldikleri gibi gidecekler” dedi. Oyun havaları, şiirler ve “Diren Karadağ” sloganların atıldığı eylemde, köylüler Karadağ’ın geleceğini temsil eden bir tabutun başına geçerek dualar okudular. Eylemin önümüzdeki cumartesi günü Çevre Platformu’nun da katılımıyla tekrar edileceği bildirildi.

KASUDER DERNEĞİ KURULDU
Öteyandan Karadağ Köyü madencilik faaliyetlerine karşı alınacak önlemler konulu ilk toplantı neticesinde çeşitli kararlar alındı. O toplantıda alınan kararlar ise şöyle;

 • 1- Karadağ Köyü halkı yaklaşık 150-200 kişi olayın ciddiyetini ilk kez anladı.
 • 2- Katılanların hepsi tek bir fikirde birleşti “Karadağ’a sahip çıkmalıyız!”
 • 3- Toplantıya katılanların belkide hepsinin kendine göre bir fikri vardı ama kimse nereden başlanacağını bilmiyordu.
 • 4- Öncelikle kuruluş faaliyetleri bayram öncesinde başlayan kısa adı KASUDER olan derneğin kurulduğu açıklandı.
 • 5- Madencilere karşı yapılacak tüm yasal hak arayışları bu dernek çatısı altından yürütüleceği bildirildi.
 • 6- Konuyla alakalı ilk sondaj çalışmalarına karşı her türlü yasal eylem faaliyetlerinin yapılması kararlaştırıldı.
 • 7- KASUDER Karadağ köyü sınırları içinden su alan, su havzalarını ortak kullandığımız köylerin desteğini almak için, bilgilendirme toplantıları yapılması kararlaştırıldı.
 • 8-Konuyla alakalı olarak bu faaliyetten Kocayla, Dondurma, Ahmetler, Doğaca, Manyasoba, Bahadırlı, Karlıköy ve İlyasağa Köylerinin etkileneceği vurgulandı.
 • 9- 2013 yılında alınan izinlerle Maden arama faaliyetlerinin artık bittiği, çıkarılma faaliyetlerine başlanacağı bildirildi.
 • 10- KASUDER önderliğinde olayı yasal çerçevede basın yayın, medya vasıtasıyla; ilçe, il, ülke, dünya gündemine taşınması kararlaştırıldı.
 • 11- Köyün; Termik santral 1 ve 2 gölet, Karlı köy civarı Kömür ocakları, Köyün su havzaları Maden çıkarma sahası, Küçük Sapan civarı Kocayayla Karadağ sınırları Maden İşleme sahası olarak parsellendiği toplantıya katılanlara anlatıldı.
 • 12- Yukarıda anlatılanlara istinaden ileride bir KAMULAŞTIRMA faaliyetinin olabileceği veya her tarafı kuşatılmış bir Karadağ halkının müthiş bir çevre felaketiyle başbaşa kalabileceği anlatıldı.

Sevgili Karadağlı Kardeşim,
Yazılanlara ister inan, ister inanma; ister otur bekle, ister bir şeyler yap ama bu bayram geldin, dedenin, ninenin mezarına bir fatiha okudun. Konu komşunu, akrabalarını ziyaret ettin… Belki seneye belki daha sonra oturacağın, gideceğin bir Karadağ kalmayabilir! Dereköy’ü unutma! (Bilmeyenler için daha önce Karadağ Köy yolunun da geçtiği TKİ tarafından KAMULAŞTIRILAN bir köy) Aynı kaderi yaşamak istemiyorsan konuyu profilinde paylaş, herkese her yere duyur, KASUDERe üye ol ve yasal eylemlere katıl.

Yorumlar...

  Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir