Karanlıkta Kalan Gökçeada’ya Jeneratörlü Çözüm

07 Ocak 2012

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine önceki gün sabah saatlerinden bu yana yaşanan elektrik kesintisine çözüm bulunması amacıyla 2 adet dev jeneratör gönderildi.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, önceki sabah yaşanan elektrik kesintisinin ardından ilgililerle görüşme yaptıklarını belirterek, “Geçen yıl şubat ayı içinde de yine bu şekilde bir elektrik arızası meydana gelmişti. Ada yaklaşık 5-6 gün elektriksiz kalmıştı. 1989 yılında Japonlar tarafından döşenen 32 kilometrelik deniz altı elektrik kablolarında yeniden meydana gelen arıza adamızı karanlığa gömdü. Geçtiğimiz yılki arızanın ardından adada yeterli miktarda jeneratör bulundurulacağına dair sözler
verilmişti. Ancak buna uyulmadığı için dün gece adamız karanlıkta kaldı. Bu sabah Çanakkale’den adaya 2 adet 3 bin 400 megavat gücünde jeneratör geldi. Bu jeneratörlerin kurulumu devam ediyor. Bu akşam 21.00’e kadar adanın tamamına elektrik verilmesi planlanıyor” dedi.

Öte yandan elektrik kesintisi sebebiyle zor anlar yaşayan adalılar ise her yıl oluşan bu soruna kesin çözüm bulunmasını isteyerek, “23 yıl önce Japonlar tarafından ana karadan adaya döşenen 32 kilometrelik elektrik hattı artık zamanını doldurmuş durumda. Japonlar bu kablo için 24 yıl dayanma süresi vermişler. 23 yıl dolmuş durumda. Sürekli bu elektrik kablosunda hasar oluyor. 2 yıldan bu yana yaşadığımız bu çilenin sona ermesi için deniz altındaki bu elektrik kablosunun yenilenmesi gerekiyor. Yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Öte yandan Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ) yetkilileri de arıza tespit aracının adadaki çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

İHA

[Fotoğraf: Arşiv]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir