Karavanlı Ressam “Ardıç Aguç”

Karavanlı Ressam “Ardıç Aguç”
Şebnem Göksel
17/12/2020
17 Aralık 2020

Pandemi döneminde hayallerini gerçekleştirmek isteyen ressam Ardıç Ağuş, nişanlısı Chiara ile yollara düştü. Karavanıyla tüm Türkiye’yi gezmeyi düşünen Ağuş, ilk yolculuğunu ise Çanakkale’den başlattı.

Bazı dönemler vardır, insanlara en büyük ilham kaynağını verir. İşte kendi iç yolculuğunu dışa vuran genç ressam Ardıç Ağuş, nişanlısı Chiara ile birlikte karavana atlayıp güzel bir yolculuğa başlamış oldu. Hayatın kendisini arayan çiftin ilk durağı ise Çanakkale idi. Yolculuklarını İstanbul’da bitirmeyi düşünen çift, Çanakkale’de şu ana kadar Athena tapınağını, Hüdavendigar camiasını ve Apollon smintheionu resmetti ve büyük dikkat çekti. Gelin karavanlı ressamımız ile yaptığımız küçük söyleşiye hep beraber bir göz atalım…

 -Merhabalar öncelikle Ardıç Aguş kimdir bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

 Merhabalar, ben Ardıç Ağuş 28 yaşında akademik profesyonel ressamım. İngiltere Cambridge’de yaşıyor ve orada büyüdüm. Klasik yağlı boya eğitimimi İtalya Floransa’da 3 yıl boyunca bugünün yaşayan ustası John Michael Angel’ın özel atölyesinde çırak olarak bu işin prensiplerini öğrendim. Michael John Angel (74) ustam ise büyük İtalyan portre ve fresco ustası Pietro Annigoni’nin (d1910 ö1988) öğrencisi idi.2018 yılının ikinci yarısından bu yana da profesyonel ressamım.

 -Mini bir karavanla tarihi kentleri ziyaret ettiğiniz ve buradaki tarihi eserleri resmettiğiniz söyleniyor. Bu fikir aklınıza nasıl geldi? Ne zaman bu yolculuğa başladınız?

 Evet, doğrudur. 2016 yılından bu yana geliştirmiş olduğum bu planı hayata geçirmiş bulunuyorum şuan. Fikrin ilham noktası bütün mitolojik hikayelerin temel hikayesi olan “Kahramanın yolculuğundan” esinlenerek doğdu. Eğitimimi bitirmeye yakın kendi kendime şu soruyu sormuştum; yapabileceğim en zor ve en anlamlı şey ne olabilir diye? O kadar zor ve o kadar anlamlı olmalı ki, hayatımı tamamen yaşamaya değer kılmalı. Ve çevremdeki herkesin hayatına güzel küçük bir değişiklik katmalı. Sorunun cevabi kendi ülkemdeydi. Kendi ülkemi karış karış gezip en önemli tarihi alanların resimlerini yapıp, herkese göstermek, bu güzel ülkemi dünya ya birde klasik tablo sanatı üzerinden tanıtmak. Türkiye expeditionima tam olarak 7 Aralıkta başladım.

 -Karavanla daha hangi bölgeleri gezip resmetmeyi düşünüyorsunuz?

 Yolculuğum Çanakkale’den başlıyor ve bütün Ege bölgesi olarak devam edip, Akdeniz bölgemizdeki en önemli yapıtların resmedip İç Anadolu ve Güney doğu ( şanlıUrfa Harran, göbekli tepe) ve doğu Anadolu (Kars ani harabeleri)  üzerinden kuzeyde Karadeniz ve tekrardan iç Anadolu olarak 1 yıl boyunca sürecektir. Son durak olarak İstanbul’da bitecek.Toplam 40’ı aşkın şehir ve 150’den fazla bölge ile yapıtların resmini yapacağım, bunun için aziz milletimizin duasına ve desteğine ihtiyacım da var.

 -Pandemi döneminde böyle bir yolculuk yapmak sizi korkutmuyor mu? Ne tür önlemler alıyorsunuz?

 Pandemi döneminde böyle bir yolculuk tabi ister istemez biraz korkutuyor bizi. Ama bulunacağım çoğu yerler her zaman şehir dışında ve küçük köy çevrelerinde olduğu için biraz daha şanslıyız. Bu konuda, karavanla yolculuk ise çok daha sağlıklı. Özellikle duş alabiliyorsanız. Bizimde duşumuz var şansa.

 -Bir nevi tarihi eserlerden oluşan bir resim arşiviniz olacak. Bu çalışmaları ileride nasıl değerlendirmek istiyorsunuz?

 Evet. Peyzaj resim kategorisinin en üst seviye peyzaj çalışmaları, tarihi manzara ve yapıt tablolarıdır. Bu tabloların bazıları daha yapılmadan kişisel koleksiyoncularım tarafından zaten alındı ve İngiltere’de çalışmış olduğum galerilerde solo show olarak sergilenecek. Ama gönül ister ki kendi ülkemde büyük bir solo sergi açmak bunun içinde çalışmalarım devam ediyor.

 -Bu yolculukta size eşlik eden biri var mı? Aileniz yolculuğunuza nasıl yaklaştı?

Evet yolcuğumuzu İtalyan nişanlım Chiara ile yapıyoruz, Floransa’da öğrenci olduğum zaman tanışmıştık geçen senede nişanlandık. Benim ehliyetim yok daha önce de almadım. Nişanlım karavanı kullanıyor ve bütün expeditionı kayıt altına alıyor. Bir bakıma hem fotoğrafçı hem videografer hem de şoför kendisi! Ailemiz bu expediton için biraz stresli dönemden geçti, ama sonuçta bu yolculuğun kendisi bizi buraya çağırdı ve uzun yıllardan beri bunun planını yaptığımızdan dolayı bizim için ne kadar önemli bir anlam taşıdığını biliyorlar. Zaten her gün görüşüyoruz ailelerimizle.

 -Şimdilerde Çanakkale’de bulunuyorsunuz. Nereleri resmettiniz ve Çanakkale’yi nasıl buldunuz?

 Çanakkale’de bu ana kadar Athena tapınağını, Hüdavendigar camiasını ve Apollon Smintheus’u resmettim ama listede daha 5 ayrı yer var. Tabiî ki bir tanesi Truva olacak ve diğerleri Çanakkale merkezde ve Gelibolu’da olacak.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 Bize bu güzel söyleşi fırsatını verdiğiniz için size çok teşekkür ederiz, bu expeditonı takip etmek isteyenler için bizi instagram galerimizde bulabilirler.@a.agusart ve @epicofTurkey Teşekkürler! Ciao…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir