“Kariyer Ve İş Geliştirme Ofisi” Açıldı

18 Kasım 2015

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik konusunda gençlere destek olmak ve kariyer planlaması yapmalarına olanak sağlamak amacıyla hazırlanan proje hayata geçti.Kariyer ve İş Geliştirme Ofisi, 15-29 yaş aralığındaki gençlerin geleceklerini şekillendirebilecekleri bir mekân olarak, Pazartesi’den Cumartesi’ye haftanın 6 günü 09.00-19.00 saatleri arasında Belediye İş Merkezi’nde hizmet verecek.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı tarafından kabul edilen, Çanakkale Koza Gençlik Derneği koordinatörlüğündeki Kariyer ve İş Geliştirme Ofisi’nin Çanakkale Belediyesi’nin yanında diğer proje ortakları ise, Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Çanakkale Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu.
Belediye İş Merkezi’nde bulunan ofisin açılışı dün gerçekleştirildi. Açılışa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İŞKUR Çanakkale İl Müdürü Ali Çalışkan, Çanakkale Koza Gençlik Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, gençler ve davetliler katıldı.

Proje’nin Hedefi Genç İşsizler…
Çanakkale Koza Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Cilasın, projede genç işsizliği ele aldıklarını belirterek, ofiste gençlere yönelik kariyer planlaması, iş ve işçi buluşması, gençlere kişisel ve profesyonel gelişim imkânı ile yurt dışı imkânı sunacak faaliyetlerin yürütüleceğini kaydetti.
Yerel Yönetimden Gençlere Destek
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, konuşmasına ülkenin en önemli sorunlarından birinin işsizlik ve istihdam olduğunu belirterek başladı. Gençlerin iş ve kariyerlerini geliştirmeleri, iş potansiyellerini arttırmaları için İŞKUR gibi kurumların bulunduğunu belirten Başkan Gökhan, bununla birlikte Çanakkale Belediyesi’nin de yerel yönetim olarak bu konuya destek verdiğini açıkladı. Başkan Gökhan, gençlerin iş sahibi olmaları, kariyerlerini geliştirmeleri amacıyla ofise maddi ve mekânsal destek verildiğini kaydetti. Başkan Gökhan ayrıca, Çanakkale Belediyesi’nin Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Projesi inşaatı tamamlanana kadar geçici olarak hizmet verdiği binasının aslında Gençlik Merkezi ve Demokrasi Atölyesi olarak planlandığını ve ileride bu ve benzer projeler tarafından kullanılacağını da hatırlattı.
İŞKUR Çanakkale İl Müdürü Ali Çalışkan ise, Kariyer ve İş Geliştirme Ofisi ile birlikte kurumun yükünün de hafifleyeceğini belirterek, projeye katkı sunanlara teşekkürlerini iletti.
Kariyer ve İş Geliştirme Ofisi’nin açılış töreni ofisin gezilmesi ile son buldu.

1
Kariyer ve İş Geliştirme Ofisi Hakkında
Genç nüfusa kariyer planlaması, iş ve mesleki beceri edinmeleri ve kendilerini geliştirmeleri konusunda büyük katkı sunacak olan Kariyer ve İş Geliştirme Ofisi, iş ve meslek seçme aşamasında bulunan işsiz gençlere iş bulma ve kariyer planlaması yapmak, istihdamlarına yönelik meslek ve beceri kazandıracak eğitim programları hazırlamak; yerel, ulusal ve Avrupa Birliği fırsatları konularında bilgilendirme ve yönlendirme yapmak amacıyla faaliyetler yürütecek.
Ofisin faaliyetleri ise, Meslek Edindirme Kursları, İstihdama Yönelik Mesleki Beceri Kursları, Kişisel Gelişim Atölyeleri ile Bilgilendirme ve Danışmanlık Çalışmaları olmak üzere dört ana başlıkta toplanıyor.
Meslek Edindirme Kursları arasında, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Satış ve Pazarlama Eğitimi, Kat Temizlik Görevlisi Eğitimi, Endüstriyel Seramik ve Hediyelik Eşya Eğitimi, Cankurtaran ve İlkyardım Eğitimi ile Tarımsal Kredi ve Hibelere Yönelik Proje Yazma Eğitimleri bulunuyor.
İstihdama Yönelik Mesleki Beceri Kursları, aynı zamanda M.E.B. sertifikalı eğitimlerden oluşuyor ve bunlar arasında, Bilgisayar Sistem Bakım Onarımı Kursu, Web Tasarım Kursu, Grafik ve Animasyon Kursu, Nesneye Dayalı Programlama- Java Geliştirme ve Uyum Eğitimi, Dinamik İnternet Programcılığı Php Geliştirme ve Uyum Eğitimi ve Android ile Mobil Programlama Geliştirme ve Uyum Eğitimi yer alıyor.
Gençlerin farkındalık ve sorumluluk bilinçlerinin gelişmesi, toplumsal konulara aktif katılımlarının arttırılması ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Kişisel Gelişim Atölyelerinde ise, Gönüllülük ve Sivil Toplum, Takım Çalışması ve Zaman Yönetimi, Liderlik, Proje Hazırlama, İnsan Hakları ve Demokrasi, Diksiyon ve Hitabet ile Cv ve İş Görüşmesi Yapma başlıkları bulunuyor.
Bilgilendirme ve Danışmanlık Çalışmaları kapsamında da gençlere yönelik sağlanan hizmet ve olanaklar konusunda bilgilendirme yapmak, ülkemizde ve uluslararası eğitim, hareketlilik, burs gibi imkânlar konusunda farkındalıklarını arttırmak amacıyla Eurodesk, Erasmus + Gençlik Programı ve diğer Avrupa fırsatları konusunda lise öğrencileri başta olmak üzere gençlere yönelik bilgilendirmeler yapılıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir