Kaşdemir, TBBM İlk Dönem Milletvekillerinden Mehmet Dinç’in Mezarını Ziyaret Etti

11 Mart 2014

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Çanakkale milletvekili İsmail Kaşdemir, seçim çalışmaları ve ziyaret için geldiği Geyikli’de, TBBM’nin ilk dönem (1920-1923) Çanakkale milletvekillerinden olan Mehmet Dinç’in Geyikli mezarlığında bulunan kabrini ziyaret etti.

Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Mehmet Dinç’in kabri başında yaptığı açıklamada; “İlk Meclisin Çanakkale (o zaman Biga) temsilcilerinden olan 3 milletvekilinden birisi Mehmet Bey’dir. 1920-1923 dönemi yani ilk TBMM zamanında, Çanakkale halkı tarafından seçilip Ankara’ya gönderilen Mehmet Bey, kahraman bir insandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol ve dava arkadaşıdır. Kurtuluş Savaşımızı yapan Gazi Meclisin bir üyesidir. O dönemin zor şartlarında, kısıtlı imkanlarında Ezine’den kalkıp Ankara’ya gitmek, Milli Mücadeleye katılmak, bu vatanın kurtuluşu, bu milletin istiklali için mücadele etmek, saygıdeğer ve kahramanca bir iştir. Büyük bir fedakarlık örneğidir. Ben, TBMM’deki arşivlerden araştırdım ve kendisi hakkında bilgi sahibi oldum. Daha sonra kabrinin Geyikli’de olduğunu öğrendim. Buraya gelmişken de kabrine uğrayıp bir dua etmek bir Fatiha okumak istedim. Mehmet Dinç Bey, bu milletin, Çanakkale’nin kahraman bir evladı, saygıya, hürmete layık bir insanıdır. Milletimiz, onlara minnettardır. Cumhuriyeti kuranlara, Kurtuluş Savaşımızı yapanlara, TBMM’yi kuranlara ve açanlara minnettardır. Allah bu vatanı kurtaranlardan ve Cumhuriyeti kuranlardan razı olsun. Onlar görevlerini layıkıyla yaptılar. Şimdi bayrak bizde. İnşallah biz de onlara layık oluruz. Eğer Mehmet beyin yasal mirasçıları uygun görürlerse kabrini daha bakımı, kendisine yaraşır bir hâle getirmek isteriz. İlk dönem milletvekillerinizden bir diğeri olan Hafız Hamdi Dumrul Bey’in kabrinin de Ayvacık’ta olduğunu öğrendim. Yakın zaman da Ayvacık’ta kabrine ziyaret edeceğim” dedi.

İsmail Kaşdemir ile birlikte AK Parti İl ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve Geyiklililer kabir başında dua ettikten sonra mezarlıktan ayrıldılar. Kaşdemir’in bu vefalı davranışı, halk tarafından takdirle karşılandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir