Kaya Üzen, Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’nın Temel Atma Törenine Katıldı

Kaya Üzen, Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’nın Temel Atma Törenine Katıldı
19 Kasım 2013

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin iştiraki olan ve Çanakkale Ticaret Borsası’nın ortağı olduğu Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından temeli atılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı Temel Atma Törenine Çanakkale Ticaret Borsası’nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen katıldı.

16 Kasım 2013 Cumartesi günü Ardahan’ın Çıldır İlçesinden Gürcistan’a açılacak Aktaş Sınır Kapısı’nın temeli Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından atıldı. Törene Çanakkale Ticaret Borsası’nı temsilen katılan Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Gümrük Kapısı’nın yaklaşık 33,2 milyon liraya mal olacağını, Gürcistan ve Türkiye arasındaki ticareti canlandıracağını ve Birliğin yatırımı olan yap-işlet-devret modeliyle inşa edildiğini belirtti. Açılacak olan bu gümrük kapısı ile ekonominin tamamen değişeceğini sadece Türkiye’nin değil Gürcistan’ın da ekonomisine fayda sağlayacağını ifade eden Üzen, Gümrük kapısının yaz aylarında fiilen çalışmaya başlayacağını bildirerek “Bu kapı ile bölgenin ekonomisi ve özel sektörün buraya yaptığı yatırımlar da artıracaktır.” dedi.

Birliğin söz konusu yatırımlara 300 milyon TL hibe ettiği ve Gümrük Bakanlığı ile yaptıkları yeni sözleşme gereğince tekrar 450 milyon lira ilave yatırım yapacaklarını bildiren Başkan Kaya Üzen Çıldır-Aktaş Gümrük Müdürlüğü, 75 bin 961 metrekare arazide inşa edileceğini, Gümrük sahasında 13 bin 177 metrekare kapalı alan üzerinde idari ve ticari binalar, arama hangarı, kaçak eşya ambarı, teknik bina, giriş ve çıkış peronları muayene peronları yaya yolu ve X-Ray ofisi kurulacağı hakkında bilgi verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir