Kaya Üzen: “İlimizi Rusya’da Geniş Kapsamlı Olarak Tanıtacağız”

06 Şubat 2015

Moskova’da 9-13 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan ve Çanakkale’nin ilk defa katılacağı PRODEXPO Gıda Fuarının hazırlıkları tamamlandı. Hazırlıkları ve koordinasyonu yürüten Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen fuarla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“İlimiz ilk defa Rusya’da fuara katılıyor. Rusya son aylarda ülkemizden çok büyük mal talep ediyor. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in geçtiğimiz Aralık ayında ülkemizi ziyareti esnasında yaklaşık 10 Milyar Dolar hacimli ön anlaşma imzalandı. Çanakkale olarak da bizim bu sofrada yer almamız ve bu pastadan pay almamız gerekiyor.
Bu nedenle hemen Rusya’daki PRODEXPO Gıda fuarına katılma kararı verdik. Çanakkale ili odalarımız ve borsalarımız üyesi yaklaşık 40 işadamı ile bu fuara gidiyoruz. GMKA tarafından tahsis edilen 40 m2 bir standımız var. Borsamız bu fuara yaklaşık dört aydan beri çok geniş kapsamlı hazırlanmaktadır. Stantda sergilenecek ürünlerimiz yaklaşık bir ay önce sevkedildi. Üyelerimizin ürünlerini ve sertifikalarını Borsamız temin ederek sevkiyatı gerçekleştirdi. Yine üyelerimizin bu fuar katılımı için KOSGEB Desteği alması için gereken başvuru ve yurt dışı randevularını aldık. İşadamlarımız KOSGEB Yurtdışı fuar desteğinden yararlanacaklar.
Fuar süresince toplantılar düzenleyeceğiz. İkili iş görüşmeleri organize edeceğiz. Aynı zamanda ilimizin turizm değerlerini de orada tanıtmaya çalışacağız. Moskova Büyükelçimiz Sayın Ümit Yardım ve Ticaret Ataşemiz Halit Oral Akbay’a nezaket ziyaretinde bulunacağız.”

“FUAR ORGANİZASYONUMUZUN EN ÖNEMLİ AYAĞI MOSKOVA TİCARET VE SANAYİ ODASI ZİYARETİ OLACAKTIR”

“En büyük açılımı ise Moskova Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti ile gerçekleştireceğiz. Çanakkale olarak ilk defa Rusya’da bir meslek kuruluşu ile kurumsal ilişkilerimizi geliştireceğiz. Moskova Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Vardanyan ile yürüttüğümüz temaslarda hem standımıza davet ettik, hem de ilimiz Çanakkale’ye davet ettik. Görüşmek istediğimiz sektörleri, ilimiz ekonomisini ve heyetimizin kimlerden oluştuğunu bildirdik. Bütün bu çalışmalarımızın, emeğimizin ve çabalarımızın sonuçlarını fuarda alacağımızı ümit ediyoruz.
Daha önce de vurguladık. Bizler her fuarda ilimizin hem tarımsal değerlerini hem de turizm değerlerini bir arada tanıtıyoruz. Bu defa da öyle yaptık. Geniş bir tanıtım yapmak üzere hazırlıklarımızı tamamladık. Broşür, katalog ve rehberlerimizi hazırladık.
Malumunuz Rusların ilimizde Gelibolu ilçemize tarihten gelen çok yakın bir ilgisi var. Ziyaretimiz esnasında bu konudaki kültürel yakınlığımızı orada da vurgulamaya çalışacağız. Moskova Ticaret ve Sanayi Odasının değerli yönetimini ilimize davet edeceğiz. Kurumlarımızla ve markalarımızla tanıştıracağız.
İlimiz için çok önemli olan 2015 yılında Feshane ve EMITT Fuarından sonra şimdi de Moskova Gıda fuarı katılımı için geniş bir çalışma gerçekleştirdik. Fuara iştirak eden ve ürün veren tüm üyelerimize, organizasyonumuza katkı veren Çanakkale ili odaları ve borsalarımıza, KOSGEB’e GMKA’na, tüm kamu kurumlarına ve organizasyonda emeği olan Borsamız yönetim kuruluna ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Organizasyonumuzun ilimize, üyelerimize ve firmalarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir