KAZDAĞI KORUMA DERNEĞİ’NDEN DOĞAYA SAYGI!

11 Nisan 2017

Kazdaği Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’ndan sağlanan destek ile derneğin Kazdağı Sanat Evi’ne güneş enerji sistemi kuruldu. Güneş Enerjisi sisteminin açılışını Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan gerçekleştirdi.
Açılış programı, Proje Koordinatörü Cemil Ortaç’ın konuşmasıyla başladı. Cemil Ortaç, “Birlikte Yeşil Enerjiye” projesi kapsamında iklim değişikliği ile mücadele için çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini, bunlardan birisinin Kazdağı ve yöresinde yeşil enerjiye geçiş için model oluşturma olduğunu ve bu kapsamında güneş enerji sistemi kurduklarını belirtti. Güneş enerji sistemi sayesinde artık Sanat Evi’nin elektrik enerji ihtiyacının güneşten, ücretsiz sağlanacağını, 3 kWa’lık sistemin 12 adet fotovoltaik panel, 4 akü ve invertörden oluştuğunu anlattı. Bu sistem sayesinde bölgede yeşil enerjiye geçiş konusunda örnek olunacağını belirtti.
Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan kurdeleyi kesmeden once yaptığı konuşmada, fosil yakıtları kullanan termik santralların doğaya ve insan sağlığına zarar verdiğini, bu nedenle yeşil enerjiye geçilmesi gerektiğini vurgulayarak, yenilenebilir, temiz ve bedava bir enerji olan güneş enerjisinin bölgede kullanımının yaygınlaşmasının önemine değindi. Bu konuda öncü olması nedeniyle Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’ni kutladığını belirten Cengiz Balkan, “Birlikte Yeşil Enerjiye” projesinin ortağı olarak, Belediyelerinin de “Ekolojik Çocuk Bakım Evi”nde güneş enerji sistemini kuracaklarını ve belediye olarak körfezde örnek olacaklarını belirtti. Doğayı korumak kadar, demokrasi ve insan haklarımızı ve cumhuriyet sistemimizi korumanın çok önemli olduğunu ve vatandaşlık borcu olduğunu belirten Sn. Balkan, açılışla gelen tüm davetlileri, referendum oylamasında mutlaka sandiğa gitmeye çağırdı. Konuşmasının ardından, Sn. Balkan, Derneğin maskotu küçük Uras Eltan’ı da yanına alarak kurdeleyi birlikte kesti.
Açılış törenine, Küçükkuyu CHP Belde Başkanı Selçuk Şahin, Belediye Meclis Üyesi Tolga Gönenç, Küçükkuyu Emekli-Sen temsilcisi ve Gökkuşağı Dergisi sahibi Burhan Gümüş, Ayvalık Tabiat Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Edremit Kent Konseyi, Antandros Derneği, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği, Balıkesir Tüketiciyi Koruma Derneği, Balıkesir Sürdürülebilir Kalkınma ve Çevre Derneği, Karşıyaka Yenilenebilir Enerji Derneği, ÇARIK-Çevre ve Arı Koruma Derneği, Adatepe Kültür ve Tanıtım Derneği, Adatepe Taş Mektep Derneği ve Yeşil Düşünce Derneği, Buğday Derneği temsilcileri, Bayramiç Ekolojik Yaşam ve Tohum, Ayvalık Kent Konseyi, Alevi Derneği Küçükkuyu Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Küçükkuyu Şubesi, Küçükkuyu’lular ve dernek üyeleri ve yakınları katıldı. Program, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yarişma Gözlemcisi Cokşun Kesici’nin eğitmenliğini yaptığı Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Halk Oyunları Grubu’nun “harmandalı” gösterisi ile devam etti. Gösterinin çok beğenilmesi üzerine, grup ikinci kez sahne aldı.
Harmandalı gösterisinin ardından, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği üyesi Mecit Ünal tarafından halk müziği dinletisi gerçekleştirildi. Günün anlamına uygun, güneşli türkülerin seçildiği repertuar oldukça beğeni topladı. Yöremiz zeybeklerinden “Çan Sekmesi” ile programına başlayan Mecit Ünal, Zülfü Livaneli’nin “Güneş Topla Benin İçin”, Timur Selçuk’un “Güneşin Sofrasında”, Yunus Emre’nin “Hak Bir Gönül Verdi Bana” türkülerini seslendirdi. Sunumların ardından davetliler, Nusratlı Köyü kadınlarının hazırladığı yöresel ürünlerin yer aldığı kokteylde birbirleri ile sohbet imkanı buldular.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir