Kazdağları, Belediye Meclisi Gündeminde

Kazdağları, Belediye Meclisi Gündeminde
04 Aralık 2013

Belediye Meclisi 2013 yılı Aralık ayı toplantısında Kazdağlarında yaşanan çevre felaketi gündeme geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kazdağlarında madencilik faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlardan çeşitli görüntüleri meclis üyeleri ve kamuoyu ile paylaşırken, konuyu düzenlenecek olan bir sergi ile de, tüm Çanakkale halkı ile paylaşacaklarını duyurdu.

Sadece Çanakkale’nin değil bölgenin de en büyük yaşam kaynağı olan Kazdağlarının ekolojik ve fiziki güzelliklerini yok edecek olan madencilik faaliyetlerine karşı duruşuyla bilinen Başkan Gökhan, konuyu bir kez daha Belediye Meclisi gündemine taşıdı. Çanakkale Belediyesi’nin girişimleriyle Kazdağları ve çevresinde helikopterle gerçekleştirilen fotoğraf ve video çekimlerinin kısa bir sunumunu yapan Başkan Gökhan, hem bölgenin doğal güzelliklerini hem de madencilik faaliyetlerinin yürütüldüğü alanların geldiği son hali meclis üyeleri ile paylaştı.

“ORMAN DEĞİL, EKOSİSTEM”
Altın başta olmak üzere çeşitli madencilik dallarının yanı sıra, termik santrallerin de bölge için büyük tehdit oluşturduğu günümüzde, bölgemizin en büyük oksijen ve yaşam kaynaklarından biri olan Kazdağlarındaki sondaj çalışmalarının bile büyük zarar vermeye başladığını belirten Başkan Gökhan, “Burada daha sondaj çalışması yürütülüyor. Henüz işletmeye geçilmedi. Bu bile Kazdağlarındaki faunayı yok ediyor. Burası bir orman yada ağaçlandırma sahası değil. Bu bir ekosistem. Bunu kabullenmemiz gerekiyor. En küçük işlem bile buradaki ekosistemi etkiliyor” diye konuştu.

“SULARIMIZ KİRLENMEYE BAŞLADI”
Arama faaliyetlerinde kullanılan kimyasal içerikli maddelerin doğaya şimdiden zarar vermeye başladığına dikkat çeken Başkan Gökhan, son olarak geçtiğimiz sene yaşanan yağışlar ile birlikte kent musluklarından akan çamurlu suları da örnek gösterdi. Başkan Gökhan, “Bu yüzden barajdan su alma sistemini değiştiriyoruz. Yüzeyden almaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz sene sularımız çamur oldu. Orman olan yerden çamur gelmez. Bu çalışmalar yüzünden çamur geliyor” dedi.

Başkan Gökhan, helikopterle gerçekleştirilen fotoğraf ve video çekimlerinden bir sergi oluşturmak istediklerini belirterek, Kazdağlarındaki doğa katliamını tüm Çanakkale halkı ile paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

FUARDA DA TEMA KAZDAĞLARI
Başkan Gökhan, Belediye Meclis toplantısında Çanakkale’nin onur konuğu olduğu ve 5-8 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’ndan da söz etti. Başkan Gökhan, Çanakkale Belediyesi’nin “Bize Kazdağlarının altını değil, oksijeni, suyu, toprağı, bereketi lazım” ve “Bizim Kazdağlarına, Kazdağlarının bize ihtiyacı var” sloganları ile katılarak Kazdağlarında yaşanan çevre felaketinin duyurusunu yapacağı fuarda, kentin tanıtımının da gerçekleştirileceğini kaydetti.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir